PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Edward Nowak: samodzielność spółek weglowych na papierze

Autor: Rozmawiał: Jerzy Dudała
08-12-2006 00:00
Edward Nowak: samodzielność spółek weglowych na papierze

– Podoba mi się to, że idziemy w kierunku strategicznego usamodzielnienia spółek węglowych. Choć obawiam się, by nie była to tylko samodzielność na papierze – zauważa Edward Nowak, przewodniczący Rady Nadzorczej Kompanii Węglowej.

Które zapisy programu dla górnictwa Pana niepokoją?
- Przypomnę, że Kompania Węglowa miała zostać dokapitalizowana kwotą 400 mln zł. I zamianę zobowiązania jej dokapitalizowania na postulat sprzedaży dobrych kopalń Węglokoksowi oceniam wysoce negatywnie. Kompania Węglowa miałaby sprzedać część swego majątku. To byłoby przecież ewidentne naruszenie interesów Kompanii. Poza tym ciekawi mnie jeszcze jedna rzecz: czy Węglokoks naprawdę ma pieniądze na przeprowadzenie takiej transakcji?

Myślę, że należy rozważyć kontynuację restrukturyzacji poprzez łączenie kopalń, co jest dobrym pomysłem. Chcę przypomnieć, że kiedy powstawała Kompania Węglowa, to w założeniu nie miała być od razu organizacją stricte biznesową, ale taką, którą najpierw należy zrestrukturyzować. Przecież przypisano jej historyczne długi. I przy jej ocenianiu należy o tym pamiętać. Niezmiernie istotna jest kwestia restrukturyzacji pozaprodukcyjnych aktywów Kompanii. Ma ona przecież mnóstwo gruntów, budynków. W programie dla górnictwa powinny się znaleźć instrumenty umożliwiające przeprowadzenie restrukturyzacji majątku pozaprodukcyjnego. Pojawia się tu kwestia zagospodarowania terenów pogórniczych. Tym istotniejsza, że gminy śląskie nie mają zbyt wiele terenów pod inwestycje. Dzięki inwestycjom typu brownfields kopalnie odchudzono by ze zbędnego majątku, natomiast gminy zyskałyby nowe tereny pod inwestycje. W ogóle mowa o restrukturyzacji górnictwa z pominięciem problematyki inwestycyjnej pozostanie jałowa. Dlatego powinno się pomyśleć o utworzeniu systemu wspierania przez państwo przedsięwzięć inwestycyjnych w górnictwie.

Coś jeszcze Pana niepokoi?

- Złym pomysłem jest też rezygnacja z prywatyzacji. Pojawiają się teraz różne opinie na ten temat, ale ja odnoszę się do zapisów programu. Chęć zamrożenia prywatyzacji, gdy mamy koniunkturę na rynku nośników energii, należy ocenić negatywnie. To bowiem najlepszy czas na dokonanie prywatyzacji. Pojawia się bowiem pytanie - jeśli nie teraz, to kiedy? Dzięki prywatyzacji można by, przynajmniej częściowo, zdjąć z rządu obowiązek zarządzania górnictwem. Jestem zwolennikiem prywatyzacji poprzez giełdę. Choć nie dotyczy to akurat Kompanii Węglowej, gdyż obecnie nie jest ona przygotowana do prywatyzacji. Najpierw musi zostać dokonana wewnętrzna restrukturyzacja firmy, a dopiero później - za jakieś dwa, bądź trzy lata - można by pomyśleć o prywatyzacji. Podoba mi się to, że idziemy w kierunku strategicznego usamodzielnienia spółek węglowych. Choć obawiam się, by nie była to tylko samodzielność na papierze.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 899 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP