Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Efektywność energetyczna polską specjalnością?

Autor: Dariusz Ciepiela
21-09-2011 00:00
Efektywność energetyczna polską specjalnością?
fot. Fotolia

Polska znacząco zwiększyła efektywność energetyczną. Rezerwy są jednak nadal spore. Czy gospodarowanie energią może się stać naszą narodową specjalnością?

Polska zawetowała projekt zwiększenia redukcji CO2 z poziomu 20 proc. do 25 proc. do roku 2020, co skrytykowali przedstawiciele kilku rządów, instytucji międzynarodowych i organizacji ekologicznych.

Polska nie ma się czego wstydzić, w ostatnich latach znacząco zwiększyliśmy efektywność energetyczną. Dalszy jej wzrost raczej nie powinien doprowadzić do spadku emisji CO2.

W ostatnich 20 latach w Polsce dokonał się, jak ocenia Główny Urząd Statystyczny, znaczący, jeden z największych w E uropie, postęp w zakresie efektywnego wykorzystania energii.

Największy udział miał w tym sektor przemysłu, gdzie poprawie uległy zarówno wskaźniki branżowe, jak również miały miejsce korzystne zmiany strukturalne.

Z analizy GUS zawartych w publikacji "Efektywność wykorzystania energii w latach 1999-2009" wynika, że po transformacji ustrojowej, po początkowym wzroście energochłonności PKB (do roku 1993), nastąpił okres dynamicznej poprawy trwający do 2000 roku. Od tej pory następuje stopniowa poprawa energochłonności w tempie ponad 2 proc. rocznie. Ponowne przyspieszenie zanotowano w 2007 roku.

W roku 2009 pozytywny trend był kontynuowany, a spadek energochłonności PKB wyniósł 3 proc. w przypadku energochłonności finalnej i 5 proc. w przypadku energochłonności pierwotnej.

W drugiej połowie lat 90. XX w. zaczął się spadek zużycia energii do poziomu 15 Mtoe w 2002 roku. Od tego czasu zużycie energii utrzymywało się na zbliżonym poziomie do roku 2007, kiedy rozpoczął się spadek do poziomu poniżej 14 Mtoe w 2009 r. Z danych GUS wynika, że ok. 60 proc. energii zużywają przemysły hutniczy, chemiczny i mineralny; udział ten nie zmienił się znacząco na przestrzeni 10 lat. Wzrost udziału w strukturze zużycia zanotowały przemysł spożywczy, drzewny, papierniczy, chemiczny, mineralny.

Największą dynamikę poprawy efektywności energetycznej odnotowały przemysł maszynowy i środków transportu, a także spożywczy i tekstylny.

Najwolniej poprawa zachodziła w przemyśle hutniczym, papierniczym, drzewnym i chemicznym. Najszybsze tempo spadku energochłonności większość branż odnotowała pomiędzy 1996 a 2000 rokiem. W 2009 roku we wszystkich branżach, za wyjątkiem przemysłu papierniczego i chemicznego, doszło do spadku energochłonności.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 570 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP