Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

EFET - efektywny wzorzec


06-04-2006 00:00
EFET - efektywny wzorzec

Jedną z bolączek polskiego rynku energii elektrycznej jest wielość rodzajów zawieranych umów kupna i sprzedaży energii. Rozwiązaniem tego problemu może być wprowadzenie jednolitego wzorca zgodnego ze standardem EFET.

EFET został opracowany przez European Federation of Energy Traders – stowarzyszenie skupiające ponad 70 spółek obrotu z 18 krajów Europy. Wśród nich są również międzynarodowe koncerny energetyczne działające na polskim rynku oraz jedna z polskich firm. Wzór EFET został zaprojektowany dla przedsiębiorstw energetycznych często dokonujących transakcji zakupu i sprzedaży energii elektrycznej. Z tego wzorca mogą korzystać również duzi odbiorcy końcowi, ale przydatność standardu jest zależna od sposobu zakupu przez klienta energii. Jeżeli odbiorca chce podpisać jedną umowę na kupno energii na długi okres, to umowa EFET niekoniecznie jest optymalną wersją umowy.
– Na polskim rynku znakomita większość spółek obrotu energią stara się używać wyłącznie wzorca umowy EFET, także coraz więcej spółek dystrybucyjnych i elektrowni stosuje wzór tej umowy i na jego podstawie zawiera kontrakty – mówi Tomasz Krzyżewski, przewodniczący Zespołu ds. EFET Towarzystwa Obrotu Energią oraz członek zarządu spółki obrotu JAC EnTra. – Osiągnięta już została masa krytyczna, jestem przekonany, że ta umowa będzie wkrótce powszechnie stosowana w Polsce.

Nad powszechnym stosowaniem umowy EFET zastanawiają się również spółki dystrybucyjne. W Polskim Towarzystwie Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej (zrzeszającym spółki dystrybucyjne) została powołana grupa robocza, która analizuje zapisy umowy i prawdopodobnie będzie rekomendować swoim członkom jej wdrożenie (pełne lub z modyfikacjami).

– Liczba umów w oparciu o standard EFET będziew Polsce lawinowo wzrastać – przekonuje Krzyżewski.
– Zawarcie takiej umowy jest oczywiście całkowicie dobrowolne, przedsiębiorstwa same muszą się przekonać o korzyściach wynikających z tego wzorca, ale np. TOE rekomenduje swoim członkom zawieranie takich umów. Jego zdaniem już w kontraktacji na rok 2007 większość umów będzie zawierana zgodnie ze standardem EFET. Na rok 2006 kilka umów pomiędzy wytwórcami a spółkami dystrybucyjnymi było już opartych o standard umowy EFET.

Stosując umowę EFET polskie firmy będą mogły o wiele łatwiej zawierać transakcje kupna i sprzedaży energii z podmiotami zagranicznymi. W Polsce nie było standardowego wzoru umowy ramowej stosowanej pomiędzy przedsiębiorstwami energetycznymi, co powodowało, że za każdym razem, gdy podpisywano umowę z nowym partnerem handlowym, była ona negocjowana od nowa. Dzięki wzorcowi, okres negocjacji nowej umowy będzie znacząco krótszy. Korzyścią jest więc bardzo duże ograniczenie czasu i środków potrzebnych na negocjowanie każdego nowego kontraktu.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP