PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Ekologiczna niemoc

Autor: Jerzy Dudała
17-11-2000 00:00

Szacuje się, że Polska może za około 20 lat sprostać unijnym wymaganiom w zakresie ochrony środowiska. Potrzeba ponad 100 mld zł, aby zbliżyć się do spełnienia norm jakie obowiązują w krajach "piętnastki”. Najwięcej, bo około 35 mld zł, kosztowałoby zrealizowanie kanalizacji komunalnych i wyposażenie miejscowości liczących przeszło dwa tysiące mieszkańców w systemy kanalizacyjne i oczyszczalnie ścieków.

Póki co, środowisko naturalne jest u nas w fatalnym stanie. Znajdujemy się na szesnastym miejscu w świecie, jeśli chodzi o emisję dwutlenku węgla. Nasze rzeki są nadal aż gęste od ścieków. Wystarczy wspomnieć, że wody nadmiernie zanieczyszczone biologicznie oraz trzeciej klasy przypadają na 97,6% długości rzek.
Tylko mówią, że jest dobrze
Urzędnicy, prezesi wielkich zakładów i przedstawiciele władz lokalnych zazwyczaj podkreślają, że z ochroną środowiska nie jest u nas źle. Co chwila ktoś chwali się nowoczesnymi filtrami czy instalacjami odsiarczania spalin. Jednak – jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego – w roku 1999 nakłady inwestycyjne na ochronę środowiska wyniosły 8,6 mld zł i w cenach bieżących były o 4,4% mniejsze niż w 1998. Spadek spowodowało zmniejszenie nakładów na ekologię w sektorze przetwórstwa przemysłowego o 22,5%. W całej gospodarce spadek wyniósł natomiast 14%.
W ubiegłym roku najwięcej wydano na ochronę powietrza i wód. Odpowiednio 46,5% oraz 43,7% (w tym 17,1% na realizację komunalnych oczyszczalni ścieków i 18,4% na budowę sieci kanalizacyjnej). Na ochronę powierzchni ziemi przeznaczono jedynie 8,9% środków – w tym na usunięcie, recykling i utylizację odpadów komunalnych i przemysłowych 4,3%. Trudno się więc dziwić, że powstaje problem z zagospodarowaniem zużytych opakowań plastikowych i aluminiowych. W zeszłym roku w Polsce wyprodukowano ponad 1,1 mld puszek aluminiowych, czyli dwanaście razy więcej niż w Niemczech, czy we Francji. Kraje Europy Zachodniej odchodzą od produkcji opakowań z plastiku i aluminium, gdyż przestaje im się to opłacać z powodu wysokich podatków ekologicznych. – Utylizacja butelek PET to biznes z przyszłością – trafnie zauważa właściciel Multico Zbigniew Jakubas, który chce zainwestować w ciągu najbliższych kilku lat około 100 – 200 mln złotych w toruńską Elanę. W zakładzie przerabiane są butelki PET. Zbigniew Jakubas zamierza zwiększyć dotychczasowy przerób butelek i produkować z nich materiały budowlane.
W Polsce nadal problemem jest uchylanie się przemysłowych molochów od płacenia kar za zanieczyszczanie środowiska. Inspekcja Ochrony Środowiska zwróciła uwagę, że w ubiegłym roku długi sięgnęły 215 mln zł. Zakładom z terenu Śląska nałożono w 1999 za emisję ścieków 36,311 mln zł. Z kolei za złą gospodarkę odpadami firmy z Małopolski powinny zapłacić przeszło 9,7 mln zł. Trzy pierwsze miejsca na niechlubnej liście zakładów, na które nałożono kary, zajęły kopalnie. I tak – KWK Bolesław Śmiały winna uiścić karę za odpady wynoszącą ponad 27 mln zł, KWK Piast około 20,6 mln zł za ścieki, natomiast KWK Ziemowit ponad 15,9 mln zł, również za ścieki.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


45 151 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP