Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Ekspansja stalowych potentatów

Autor: Rozmawiała: Renata Dudała
09-03-2007 00:00
Ekspansja stalowych potentatów

O perspektywach światowego rynku stali mówią dla "Nowego Przemysłu" Diedrik Tas i Wiktor Namysł, eksperci firmy McKinsey&Company.

Jak Panowie oceniają perspektywy światowego rynku stali?
Diedrik Tas:
- Światowy przemysł stalowy jest dziś w bardzo dobrej sytuacji. Wzrost globalnej gospodarki i systematyczna urbanizacja oraz rozbudowa infrastruktury w Chinach przyczyniają się do rosnącego popytu na stal. Jednocześnie jednak wzrastające inwestycje w sektorze w ciągu 2-3 lat mogą doprowadzić do nadwyżki mocy produkcyjnych, a co za tym idzie, presji na obniżenie cen i spadek rentowności. Rosnący popyt na stalowe wyroby gotowe sprawia, że wyraźnie rośnie rentowność sektora.

Wiktor Namysł:
- W latach 2004-05 w światowym przemyśle stalowym stopa zwrotu z zainwestowanego kapitału (Return On Invested Capital, ROIC) przekraczała średnio 20 proc., a na rynkach rozwijających się sięgała niemal 40 proc. To znakomity wynik w porównaniu ze stratami, jakie przemysł ten ponosił zaledwie kilka lat wcześniej w krajach rozwiniętych. Średni poziom ROIC w okresie 1995-2003 wynosił zaledwie ok.8 proc., czyli poniżej kosztów kapitału w branży.

Jak wzrost rentowności sektora przekłada się na rynek?

Wiktor Namysł:
- Wzrost rentowności sektora doprowadził do większych inwestycji i rozbudowy mocy produkcyjnych. Najwięksi gracze w tej branży nadal ogłaszają plany znacznej rozbudowy mocy produkcyjnych i do roku 2010 pojawi się około 700 mln ton dodatkowych mocy produkcyjnych. Nawet biorąc pod uwagę spodziewane zamknięcia niektórych zakładów, opóźnienia i rezygnację z części planowanych inwestycji, moce produkcyjne dla surówki stali do roku 2010 mogą netto wzrosnąć nawet o 335-415 mln ton w stosunku do roku 2005.

Diedrik Tas:
- Przy czym warto tu, jak sądzę, zaznaczyć, że znaczny udział w rozbudowie mocy produkcyjnych stali mają Chiny, które ostatnio zamieniły się z największego importera stali na świecie w jej największego globalnego eksportera i należy się spodziewać, że przez kolejnych kilka lat ten trend pozostanie niezmienny. Prognozując, że do 2010 roku moce produkcyjne dla surówki stali wyniosą 1,6-1,7 mld ton, jednocześnie należy się spodziewać, że światowy popyt na stalowe wyroby gotowe osiągnie do roku 2010 poziom 1,2-1,3 mld ton. Wygląda więc na to, że wzrost mocy produkcyjnych netto znacznie przekroczy prognozowany wzrost popytu. To z kolei oznacza, że poziom wykorzystania mocy produkcyjnych surówki stalowej na świecie spadnie poniżej 85 proc. zanotowanych w 2004 r., co zapewne spowoduje globalną presję na obniżkę cen i, co za tym idzie, możliwy spadek dochodowości całego sektora.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP