PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Eksploatacja gazu łupkowego może być nieopłacalna

Autor:
15-12-2011 00:00
Eksploatacja gazu łupkowego może być nieopłacalna
fot. PTWP
<b>Maciej Kaliski<br>
wiceminister gospodarki </b><br><br>

Jestem optymistą co do przyszłości gazu łupkowego w naszym kraju, choć zdaję sobie sprawę z tego, że czeka nas jeszcze ogrom pracy, przede wszystkim w sferze prawnej. <br><br>

Nie możemy jednak zmarnować takiej szansy. <br><br>

Wiemy, że dla wielu państw i grup interesów nie są to dobre wieści, ale nie pozwolimy, aby ktokolwiek ingerował w nasze prawo do wykorzystywania surowców energetycznych. <b>Marek Karabuła<br>
wiceprezes PGNiG </b><br><br>

Za kilka miesięcy rozpoczniemy pierwszy odwiert poziomy na padzie Lubocino. <br><br>

Jesteśmy też przygotowani do wykonania szczelinowania. Pierwszy gaz łupkowy popłynie z tego odwiertu w 2014 r. Będzie to jednak nadal wydobycie w ramach koncesji poszukiwawczych. O koncesję wydobywczą spółka wystąpi ewentualnie dopiero po uzyskaniu pełnych danych o złożu.
<b>Mikołaj Budzanowski<br>
wiceminister skarbu </b><br><br>

Moim zdaniem, nie będzie podstaw do wprowadzania ograniczeń na eksploatację złóż łupkowych tak długo, jak długo przestrzegane będzie prawo środowiskowe. Substancje chemiczne wykorzystywane do szczelinowania hydraulicznego są dopuszczone do użytku i podlegają monitoringowi specjalnie do tego powołanej organizacji. Dowodzenie szkodliwości eksploatacji gazu łupkowego na środowisko i życie ludzkie jest więc manipulacją i przedstawianiem wybitnie jednostronnego oraz nieprawdziwego obrazu rzeczywistości.

Optymiści już dzielą przyszłe zyski. Sceptycy mówią, że gazu łupkowego nie mamy aż tak dużo, jak byśmy chcieli. A jeśli nawet mamy, to i tak jego eksploatacja będzie nieopłacalna.

Gdzie leży prawda? Zwykle pośrodku. Ale w tym przypadku nawet taka sugestia wydaje się zbyt ryzykowna. Fachowcy mówią tylko, że jeśli przewidywania potwierdzą się choćby w dwudziestu procentach, to i tak będzie to wielki sukces oraz powód, by mówić o naszej energetycznej niezależności.
Problem jednak w tym, że przywoływane szacunki są jedynie zwyczajnym przeniesieniem na nasz grunt danych amerykańskich z powierzchownym jedynie uwzględnieniem lokalnych realiów geologicznych, ekonomicznych i społeczno-środowiskowych. Fakty poznamy dopiero po zakończeniu kilkuletnich prac poszukiwawczych.

Póki co, w Polsce wykonano osiem odwiertów. Część z nich nie przyniosła oczekiwanych wyników. W pozostałych gaz znaleziono, ale zbyt skąpe dane, które przy tym uzyskano, nie pozwalają na razie na wyciąganie dalej idących wniosków.

Ogłaszanie wszem i wobec wielkiego sukcesu jest więc zdecydowanie przedwczesne. Choć trzeba też przyznać, że przebrnęliśmy przez pierwszy, jakże ważny etap na drodze do wydobywania gazu z łupków.

Miejmy teraz nadzieję, że z kolejnych odwiertów popłyną dobre wieści, a unijna administracja nie nałoży na nasze nowe bogactwo takiego reżimu prawnego, który spowoduje, że eksploatacja gazu łupkowego okaże się nieopłacalna.

Jak się to robi?

Opłacalna eksploatacja gazu łupkowego możliwa jest dzięki połączeniu odwiertów pionowych z poziomymi i zastosowaniu technologii szczelinowania hydraulicznego.

Z jednego odwiertu pionowego wyprowadzić można od 10 do 20 odwiertów poziomych, co pozwala na znacznie lepsze wykorzystanie przestrzeni. Jedna lokalizacja zajmuje zwykle od 0,5 do 3 ha.

Gaz łupkowy występuje w skałach o bardzo małej przepuszczalności. Nie wystarczy więc dowiercić się do pokładów gazonośnych, trzeba jeszcze uruchomić przepływ gazu.

Dokonuje się tego za pomocą szczelinowania hydraulicznego. Zabieg taki polega na zatłaczaniu do pokładów łupków gazonośnych dużej ilości płynu pod wysokim ciśnieniem.

Razem z płynem w otwarte szczeliny wtłacza się materiał podsadzkowy, który uniemożliwia ich ponowne zamknięcie. Uwolniony w ten sposób gaz przepływa do otworu szybowego. W jednym odwiercie poziomym wykonuje się od 10 do 30 zabiegów szczelinowania.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 125 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP