PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Eksport wysokiego ryzyka

Autor: Jarosław Maślanek
14-11-2005 00:00 |  aktualizacja: 05-10-2007 10:01
Eksport wysokiego ryzyka
<u><strong>Dłużnik zapłaci</strong></u>

<strong>Krzysztof Kuniewicz</strong>, dyrektor generalny Bibby Factors Polska:
&#8211; Kredyt wymaga od klienta odpowiedniego zabezpieczenia, bez którego bardzo ciężko o pozytywne rozpatrzenie wniosku. Bardzo duże przedsiębiorstwo jest w stanie wynegocjować z bankiem indywidualne, atrakcyjne warunki, które sprawią, że kredyt będzie tańszy od faktoringu. Wadą kredytu jest to, że stale obciąża budżet firmy z tytułu zadłużenia. Dodatkowo bank obciąża firmę za spóźnienie w spłatach kolejnych rat, nawet jeśli zawiodą dłużnicy, a nie ona sama. Faktoring zadowala się zabezpieczeniami w postaci wierzytelności handlowych, nie prowadzi do zwiększenia zadłużenia firmy (brak odsetek), a jedynie zamienia należności na gotówkę &#8211; np. 80 proc. wartości faktury w ciągu 24 godzin. Dzięki tej operacji klient nie jest uwięziony w kleszczach trzymiesięcznych lub półrocznych terminów płatności. 

Faktoring eksportowy zmniejsza ryzyko walutowe związane ze współpracą zagraniczną. Udzielone firmie dofinansowanie spłacane jest przez jej dłużników. Budżet klienta nie jest więc stale obciążany odsetkami, jak w przypadku kredytu. Zaletami faktoringu, zwłaszcza eksportowego, są usługi poboczne. Bankowa obsługa kredytowa jest bardzo skromna; w przypadku faktoringu można liczyć na pomoc np. w ocenie ryzyka kredytowego obcego kontrahenta, przejściu obcych i nieznanych procedur, zdobycia informacji o obyczajach rynku, a także podczas wyjaśniania sporów z odbiorcą. <strong>Zbigniew Włodarczak</strong>, dyrektor finansowy Solaris Bus & Coach SA:

&#8211; Korzystamy ze wszystkich możliwych i powszechnie znanych instrumentów zabezpieczających płynność finansową firmy w działalności eksportowej. W sprzedaży eksportowej wpływy zabezpieczamy akredytywami dokumentowymi, które są nieodwołalne i potwierdzane przez największe banki europejskie, gwarantując nam stuprocentową zapłatę za dostarczony towar. W ograniczonym zakresie korzystamy też z gwarancji zapłaty. <strong>Paweł Bryła</strong>, dyrektor departamentu transakcji handlowych BRE Banku:

&#8211; Do rozwiązań zabezpieczających politykę eksportową zalicza się m.in. dyskonto akredytyw, czy to płatnych at sight, czy z odroczonym terminem płatności, a także weksli. Instrumenty te dotyczą jednak etapu już po sprzedaży, natomiast nasza oferta jest bogatsza chociażby o kredyty prefinansujące eksport, do wykorzystania na zakup towarów handlowych czy surowców i komponentów do produkcji. Struktura takiego finansowania dopasowana jest do transakcji handlowej, co pozwala na finansowanie także eksporterów o nieco słabszej kondycji finansowej. 

Początkujących eksporterów bank nie pozostawia samych sobie, proponując doradztwo już na etapie negocjowania kontraktu handlowego, a także dalszą pomoc, aż do jego zakończenia.

Eksportowa hossa to nie tylko szansa zaistnienia na rynkach zagranicznych, to również zagrożenia związane z ryzykiem kursowym i nieterminowym wywiązywaniem się kontrahentów z płatności. Jak zabezpieczyć płynność finansową firmy w wypadku, gdy głównymi odbiorcami są podmioty zagraniczne?

Kursowa pułapka

Wiele polskich firm korzystając z dobrodziejstw eksportowego boomu, nastawiło się w ostatnich latach głównie na współpracę z kontrahentami zagranicznymi. Kładąc nacisk na pokrycie zapotrzebowania popytu zagranicznego, wystawiło się jednak na niebezpieczeństwa związane z zachowaniem płynności finansowej występujące w obrocie zagranicznym. Można wymienić dwa podstawowe ryzyka – nieterminowość zapłaty za towar lub usługi ze strony kontrahentów zagranicznych oraz ryzyko związane z wahaniami kursowymi, z czym mamy do czynienie zwłaszcza w ostatnim czasie.

Wystarczy wspomnieć, że większość eksporterów za granicę opłacalności transakcji wskazywało kurs 4,15 zł za euro, tymczasem w połowie października utrzymywał się on już na poziomie ok. 3,80-3,90 zł za euro. Jednak materia biznesu ma to do siebie, że ryzyka nie można wykluczyć nigdy, możne je natomiast zminimalizować.

– W wypadku niebezpieczeństwa związanego z ryzykiem kursowym eksporter ma kilka możliwości jego ograniczenia – mówi Zbigniew Nasiłowski, dyrektor finansowy SAP Polska. – Może np. podjąć próbę podzielenia się ryzykiem z dostawcami, zawierając z nimi umowy w walucie, w której sam sprzedaje swoje wyroby. Może także wykorzystywać przeróżne instrumenty finansowe w celu zmniejszenia swojej ekspozycji ryzyka. Najlepszy efekt minimalizacji ryzyka w działalności eksportowej przynosi właściwa znajomość swoich kosztów i niepodpisywanie nieopłacalnych umów sprzedaży. Najkorzystniej w miarę upływu czasu dopracować się solidnych partnerów handlowych i zaakceptować fakt, że po drodze mogą się zdarzyć drobne wpadki. Wiem, to wymaga cierpliwości i świadomości, iż ryzyko biznesowe możemy ograniczać, ale wyeliminować całkowicie się go nie da.

W szczególnej sytuacji znajdują się firmy, w których większość produkcji kierowana jest właśnie na eksport. Przykładem może być chociażby Solaris Bus & Coach, który blisko 80 proc. sprzedaży niskopodłogowych autobusów miejskich, trolejbusów i autokarów turystycznych lokuje za granicę.

– Przed ryzykiem kursowym zabezpieczamy się w ten sposób, że będąc eksporterem netto, 50 proc. naszego salda pomiędzy eksportem a importem obejmujemy zabezpieczeniem od różnic kursowych, natomiast pozostałe 50 proc. pozostawiamy swobodnemu wpływowi działań wolnorynkowych – wyjaśnia Zbigniew Włodarczak, dyrektor finansowy Solaris Bus & Coach.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 691 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP