PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Eksportowanie stalowego kryzysu

Autor: Piotr Myszor
25-05-2013 09:11 |  aktualizacja: 25-05-2013 10:12
Eksportowanie stalowego kryzysu
<b>Iwona Dybał<br />
prezes Polskiej Unii Dystrybutorów Stali</b><br /><br />

- Mała aktywność branż stalochłonnych utrzyma się zapewne do końca tego roku, a oczekiwana zmiana nastrojów na rynku może nastąpić dopiero w przyszłym.
<b>Sanjay Samaddar<br />
prezes zarządu ArcelorMittal Poland </b><br /><br />

W Europie potrzebujemy silniejszego pobudzania popytu na stal. Dlatego z niecierpliwością wyczekujemy przygotowywanego przez Komisję Europejską planu działania dla sektora stalowego, który ma zostać ogłoszony w czerwcu. Mamy też nadzieję, że Unia Europejska zweryfikuje swoje zamiary w kwestii ograniczenia limitów emisji CO<sub>2</sub>, a standardy, które zostaną ustanowione, nie postawią europejskich hut stali w niekorzystnym położeniu względem ich światowych konkurentów. <b>Jerzy Bernhard<br />
prezes spółki Stalprofil</b><br /><br />

- Miejsca pracy w nadmiernie rozbudowanym hutnictwie i tak prędzej czy później zostaną stracone.

W południowej Europie spada popyt na stal. Rośnie tam więc jej eksport. A to potęguje skutki nadprodukcji u importerów. Pod naciskiem polityków nie likwiduje się jednak nadmiaru mocy wytwórczych.

World Steel Association przewiduje, że jawne zużycie stali na świecie w 2013 roku wzrośnie o 2,9 proc. W roku 2014 spodziewany jest dalszy jego wzrost o 3,2 proc. To jednak koniec dobrych wiadomości dla europejskiej branży hutniczej. Szczegółowe prognozy różnią się bowiem w zależności od tego, którego regionu świata dotyczą.
Dla Unii są akurat gorsze: w roku 2013 oczekiwany jest dalszy spadek zapotrzebowania na stal we wszystkich jej 27 krajach członkowskich.

W Polsce, według Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej, produkcja stali spadła w 2012 roku o 4,7 proc. Produkcja stali dla budownictwa spadła aż o 22 proc. Kurczy się rynek budownictwa drogowego. W ArcelorMittal Poland przewidują, że taki trend utrzyma się aż do końca tego roku. A jeszcze w 2008 roku branża hutnicza cieszyła się wyjątkową wprost koniunkturą...

- Ten makroekonomiczny sukces zawdzięczaliśmy przede wszystkim dużej aktywności inwestycyjnej - tłumaczy Robert Agh, prezes Ferony Polska.

Ówczesna fala optymizmu, zalewająca zwłaszcza południe Europy, wytworzyła atrakcyjną przestrzeń dla inwestycji w budownictwie, co pozytywnie wpłynęło zarówno na produkcję, jak i na sprzedaż wyrobów hutniczych.

Gdy nadszedł kryzys, sytuacja uległa jednak diametralnej zmianie.

- Produkcja stali surowej w Europie spada na wszystkich ważnych rynkach.

Najlepiej widać to w Hiszpanii i we Włoszech - komentuje Sanjay Samaddar, prezes zarządu spółki ArcelorMittal Poland.

- Rzeczywiście, hiszpański i włoski przemysł hutniczy odczuwa kryzys wyjątkowo dramatycznie - przyznaje Robert Agh.

- Z trudną sytuacją, spowodowaną przede wszystkim kryzysem w strefie euro, zmagamy się w Europie już od 4 lat. I wygląda na to, że jeszcze to potrwa - kontynuuje Samaddar. - Z pewnością minie sporo czasu, zanim pozytywne efekty poprawy wzajemnego zaufania zaczną być w gospodarce odczuwalne.

To, że dzisiejszy stan europejskiego sektora stalowego ma związek ze spadkiem liczby zamówień składanych przez budownictwo, jest oczywiste dla wszystkich obserwatorów rynku.

- Dla naszej branży zawsze było ono najważniejsze - Iwona Dybał, prezes Polskiej Unii Dystrybutorów Stali, również zgadza się z tym poglądem.

- To właśnie to, co stało się z budownictwem, spowodowało spadek produkcji stali w Europie o prawie 5 proc. Kłopoty mają także dystrybutorzy.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 899 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP