Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Elastyczna stal

Autor: Renata Dudała
17-09-2010 00:00
Elastyczna stal
- Czasy wymagają dużej elastyczności - uważa Łukasz Cioch, dyrektor ds. odpowiedzialności biznesu i komunikacji w ArcelorMittal Poland. - Spółka wprowadziła szereg rozwiązań pozwalających reagować na dynamicznie zmieniające się uwarunkowania rynkowe. Jerzy Goiński, przewodniczący Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ Solidarność w ArcelorMittal Poland, przyznaje, że "przekazanie" pracowników do firmy Manpower jest lepszym rozwiązaniem niż zwolnienia, którym związki są przeciwne.

Dekoniunktura wymusza redukcję kosztów i ograniczenie produkcji. Jak pogodzić tę ekonomiczną konieczność z postulatem zachowania miejsc pracy? Trudne czasy ułatwiają osiąganie kompromisów.

Choć koszty kryzysu w hutnictwie nie były tak duże w porównaniu z innymi sektorami, nie oznacza to, że udało się uniknąć problemów. W obecnej sytuacji dla pracowników najważniejsze okazało się zachowanie miejsc pracy, zagrożonych ze względu na dekoniunkturę na rynku.
Ubiegłoroczny kryzys na rynku stali wpłynął na spadek zamówień w Zakładzie Wyrobów Kutych (ZWK) Huty Celsa, dostarczającego głównie wały okrętowe dla przemysłu stoczniowego. Trudna sytuacja w tym sektorze nie pozostała zatem bez wpływu na hutę.

- Były miesiące, że sprzedawaliśmy z minimalnym zyskiem lub na granicy kosztów - mówi Władysław Glegoła, przewodniczący Międzyzakładowego Związku Zawodowego Celsa Huta Ostrowiec. - Mimo trudniejszej sytuacji, w hucie nie doszło do zwolnień.

Huta ma dwie nitki technologiczne - Zakład Wyrobów Kutych i Zakład Wyrobów Walcowanych (ZWW). Gdy nastąpił spadek zamówień w ZWK, część pracowników z tego wydziału została przesunięta do pracy w ZWW, który akurat miał pełny portfel zamówień. W opinii związkowców, najważniejsze jest jednak to, że kryzys nie zmienił warunków funkcjonującego w hucie pakietu socjalnego, podpisanego do 2011 roku.

Życie po pakiecie

- Nadal obowiązuje 19-miesięczna odprawa dla pracowników, którzy zdecydują się odejść z huty - dodaje Glegoła.

- Nasz właściciel, hiszpański koncern Celsa, wywiązuje się z ustaleń pakietu.

Ze względu na trudniejszą sytuację rynkową zgodziliśmy się na zawieszenie na pół roku negocjacji dotyczących aneksu do porozumienia regulującego podwyżki wynagrodzeń o 2,5 proc. powyżej inflacji.

Wszystko jednak wskazuje na to, że podwyżki zostaną zrealizowane. W maju tego roku pracownicy otrzymali 750 złotych brutto nagrody stabilizacyjnej.

Zachowanie miejsc pracy nie było łatwe, zważywszy na fakt, że w większości hut nie obowiązywały już pakiety socjalne zawarte z chwilą ich prywatyzacji.

- Z końcem 2009 r. w ArcelorMittal Poland przestał obowiązywać pakiet socjalny - przypomina Łukasz Cioch, dyrektor ds. odpowiedzialności biznesu i komunikacji. Największe zmiany w zatrudnieniu, odwołujące się zarówno do wymogów unijnych, jak i aspektów operacyjnych, spółka ma już za sobą. Kolejnym edycjom programów dobrowolnych odejść pracowniczych towarzyszyły wysokie (w porównaniu z innymi instytucjami realizującymi podobne programy) odprawy.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP