Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Emisje CO2: noga z gazu

Autor: (DC)
19-05-2006 00:00
Emisje CO2: noga z gazu
Jan Kurp, prezes Południowego Koncernu Energetycznego twierdzi, że przy uwzględnieniu kosztów związanych z emisją CO2, energetyka brunatna przestaje być konkurencyjna w stosunku do energii produkowanej z węgla kamiennego. Jak przyznaje Jerzy Łaskawiec, członek Zarządu BOT – węgiel  brunatny, w stosunku do energii sprzedanej, jest największym emitentem dwutlenku węgla.

Przy produkcji energii elektrycznej z węgla brunatnego powstają największe emisje dwutlenku węgla w całej energetyce, co wobec limitowania emisji wiąże się z dodatkowymi kosztami. Z tej sytuacji są trzy wyjścia: zmniejszyć emisję, dokupić pozwolenia lub zmniejszyć produkcję energii. Dla polskich elektrowni najbardziej prawdopodobna jest trzecia opcja.

- Już przed liberalizacją rynku energii elektrycznej w Niemczech, przed ośmioma laty, znacząco zmieniły się wymagania w stosunku do wytwarzania energii elektrycznej – mówi Johannes F. Lambertz, odpowiedzialny za elektrownie na paliwa kopalne członek Zarządu RWE Power AG. – Obok drastycznych redukcji kosztów wytwarzania energii elektrycznej, od momentu wprowadzenia handlu emisjami w 2005 r., w centrum zainteresowania operatorów elektrowni znajduje się również redukcja emisji CO2.
Zdaniem Lambertza, efektywną strategię redukcji CO2 w wytwarzaniu energii elektrycznej opartym na węglu można przy tym podzielić na trzy horyzonty czasowe:

– Krótkoterminowo można zoptymalizować sposób prowadzenia procesu i technologię w istniejących elektrowniach. Stare urządzenia należy po zakończeniu okresu użytkowania zastąpić nowymi, wyposażonymi w najlepszą obecnie dostępną technologię.

– Średnioterminowo należy prowadzić dalsze prace nad technologią dla elektrowni. Jako opcje technologiczne możliwe są: dla węgla brunatnego wydajniejsza technologia osuszania węgla wydobywanego w stanie wilgotnym oraz dla węgla brunatnego i kamiennego opracowanie koncepcji elektrowni pracującej przy 700°C, tj. umożliwiającej osiąganie podwyższonych parametrów pary, dzięki bardziej żarowytrzymałym materiałom.

– Opcją długoterminową jest skonstruowanie elektrowni „wolnej od CO2”, dzięki której dwutlenek węgla po powstaniu jest odseparowywany i składowany w odpowiednich formacjach geologicznych.

Przy każdym z horyzontów, jak przypomina Lambertz, obowiązuje zasada stosowania jedynie takiej technologii, która jest opłacalna ekonomicznie i dojrzała.

RWE Power dysponuje w nadreńskim zagłębiu węgla brunatnego mocą zainstalowaną wynoszącą ok. 10 tys. MW. W elektrowniach tych w latach ubiegłych zwiększano wydajność. Nakłady inwestycyjne na poprawę efektywności turbin oraz na ulepszenia w obszarze kondensatora i wieży kominowej wyniosły w sumie ok. 170 mln euro. Ogółem osiągnięto przyrost mocy o 180 MW, z czego 120 MW osiągnięto poprzez poprawę wydajności energetycznej, bez zwiększania ilości spalanego węgla brunatnego.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 570 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP