Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Energetycy czekają z inwestycjami w inteligentne sieci

Autor: Dariusz Ciepiela
20-01-2011 00:00
Energetycy czekają z inwestycjami w inteligentne sieci
<b>Mariusz Swora<br>
prezes Urzędu Regulacji Energetyki<br><br>

Korzyści dla wszystkich?</b><br><br>

Przy prawidłowo przygotowanych założeniach i konsekwentnej realizacji projekty smart grid powinny przynosić istotne korzyści wszystkim uczestnikom rynku. Kluczem do ich powodzenia jest podejście systemowe i prawidłowe zdefiniowanie kosztów i korzyści z tego typu wdrożeń. <br><br>

W Polsce silnymi podstawami do myślenia o projektach inteligentnych sieci jest groźba blackoutów w okolicach roku 2015-16. Z drugiej strony smart metering powinien ograniczyć również znacząco straty sieciowe. <b>Rafał Płatek<br>
Dywizja Poduktów Energetyki ABB w Polsce<br><br>

To musi być biznes</b><br><br>

Powszechnym problemem wdrażania sieci inteligentnych na całym świecie jest motywacja operatorów i dostawców energii i jest to zrozumiałe, jeśli zakładamy biznesowy, a nie charytatywny charakter tych firm. Pewnym stymulatorem rozwoju sieci inteligentnych jest ustawodawstwo europejskie, które wymusza działania w celu obniżenia emisji dwutlenku węgla, organizacje konsumenckie dbające o interesy odbiorców energii. <br><br>

Stąd na pytanie o przeszkody w Polsce lub w innych krajach odpowiedź jest jedna - tak szybko, jak ustawodawstwo wymusi zmiany przepisów w poszczególnych krajach, jak rynek konsumenta będzie osiągał dojrzałość, tak szybko będą znikały przeszkody we wdrażaniu sieci inteligentnych. Łaczne nakłady inwestycyjne na wdrozenie AMI* w rozbiciu na najwazniejsze kategorie kosztowe (mln zł)

Większość krajowych firm energetycznych czeka na przepisy gwarantujące zwrot z miliardowych inwestycji w inteligentne sieci. Ustawa ma wejść w życie w połowie 2011 r.

W dyrektywie z 2009 roku Unia Europejska określiła pięć celów swojej polityki energetycznej, które dotyczą tworzenia wewnętrznego rynku energii, wspierania konkurencji oraz ochrony odbiorców wrażliwych i innych konsumentów, a także promowania efektywności energetycznej.
Jednym ze sposobów osiągnięcia tych celów ma być modernizacja sieci dystrybucyjnych, na przykład poprzez wprowadzanie tzw. sieci inteligentnych. Powinny one być budowane w sposób zachęcający do zdecentralizowanego wytwarzania energii i do efektywności energetycznej.

Dyrektywa uzależnia obowiązek wdrożenia inteligentnych systemów pomiaru od przeprowadzania ekonomicznej oceny wszystkich długoterminowych kosztów i korzyści dla rynku oraz indywidualnego konsumenta lub od oceny, która forma inteligentnego pomiaru jest uzasadniona z ekonomicznego punktu widzenia i najbardziej opłacalna oraz w jakim czasie wdrożenie jest wykonalne. Ocena ma zostać przeprowadzona do 3 września 2012 r. Obowiązek przygotowania analizy spoczywa na Ministerstwie Gospodarki. W przypadku pozytywnej oceny, do 2020 r. w inteligentne systemy pomiarowe ma być wyposażonych co najmniej 80 proc. odbiorców.

Ustawa pomoże inteligencji

W skład zespołu doradczego ds. związanych z wprowadzeniem inteligentnych sieci energetycznych w Polsce wchodzą osoby wyznaczone przez ministra gospodarki, prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, PSE Operator, Polskiego Towarzystwa Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej (PTiREE) oraz Towarzystwa Obrotu Energią (TOE).

Do zadań zespołu należy przygotowanie analizy możliwości i zakresu wprowadzenia w Polsce inteligentnych sieci, ze szczególnym uwzględnieniem inteligentnych systemów pomiarowych. Zadaniem zespołu jest także zebranie i porównanie doświadczeń państw, które tego typu rozwiązania już wprowadziły, i wypracowanie jednolitego modelu inteligentnych sieci, w tym i inteligentnego opomiarowania w Polsce. Najważniejszym zadaniem zespołu jest jednak wypracowanie założeń do aktów prawnych wprowadzających system inteligentnych sieci.

- Założenia powinny być gotowe pod koniec lutego 2011 r. Optymistycznie zakładamy, że projekt ustawy mógłby być gotowy do końca marca 2011 r. To jest realne - zapewnia poseł Andrzej Czerwiński. - Jeśli ustawa będzie gotowa pod koniec marca, to trzy miesiące powinno wystarczyć na prace nad ustawą. Dobrze by było, gdyby ustawa o inteligentnych sieciach ukazała się wraz z nowelizacją ustawy Prawo energetyczne.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP