Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Energetyczna walka w terenie

Autor: Jarosław Maślanek
25-05-2011 00:00
Energetyczna walka w terenie
<b>Bogusław Gruszka<br>
pełnomocnik zarządu ds. zarządzania wiedzą BIS MainServ</b><br><br>
- Outsourcing utrzymania ruchu nie jest modą, jest nowoczesnym podejściem w zarządzaniu strategicznym.

Energetyka to wyjątkowo trudny obszar dla firm zajmujących się remontami i utrzymaniem ruchu. Zadania nie ułatwiają rozproszona struktura, przestarzały park maszynowy czy niedobory w informatyzacji.

Zwiększanie rynkowej wartości firmy i osiąganie zwrotu z inwestycji jest dla producentów i dostawców energii coraz trudniejsze ze względu na wysokie koszty modernizacji infrastruktury.
Dlatego tak ważne jest efektywne zarządzanie majątkiem i trafne remonty.

- Kluczowe znaczenie ma tu wydłużenie okresu eksploatacji obiektów, minimalizacja przestojów i ograniczenie kosztów operacyjnych - uważa Marcin Taranek, prezes zarządu firmy informatycznej IFS CEE.

Plany na papierze

Polski sektor energetyczny, co podkreślają nasi rozmówcy, jest dosyć specyficzny, jeżeli chodzi o kwestie polityki remontowej. Wystarczy tylko wymienić ogromną liczbę składników majątku instalowanych na sieci przez lata, niejednorodną dokumentację, głównie na papierze, a często zupełny jej brak (np. dla urządzeń zainstalowanych przed wojną). Co więcej, ustalając plan remontów i harmonogram wyłączeń firmy, bazują na doświadczeniu monterów i brygadzistów, a nie na rozwiązaniach IT.

Innym problemem jest usytuowanie dużej części majątku na gruntach niebędących własnością przedsiębiorstw, co powoduje spore trudności prawne przy dostępie do urządzeń i ich koniecznej rozbudowie.

Nie można również zapominać o zaszłościach historycznych, związanych z przekształceniami w polskim sektorze energetycznym. Najpierw rozdrobnieniu obszarów działania na 49 województw, następnie utworzeniu 33 zakładów, a potem systematycznej konsolidacji.

- Wprowadziło to niejednolitość procesów, narzędzi, zmieniające się podejścia do gromadzenia informacji, trudności z określeniem rzeczywistej wartości majątku - wyjaśnia Elżbieta Starakiewicz z iBM Polska. − W latach 90. podjęto próbę wyceny majątku, ale przy różnych podejściach w firmach te dane nie zawsze są wiarygodne.

Sporym wyzwaniem są też kwestie formalno prawne. z jednej strony konieczność inwestowania, remontowania i odtwarzania bardzo drogiej infrastruktury technicznej odbywa się przy akceptacji urzędu Regulacji Energetyki i włączeniu w taryfę, z drugiej nie funkcjonują narzędzia do weryfikowania przekazywanej do URE informacji.

- Dzięki temu toczą się uzgodnienia i swoista gra, bazująca na doświadczeniu obu stron, która nie zawsze prowadzi do optymalizacji zakupów i inwestycji - mówi przedstawicielka IBM.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!
<b>Bogusław Gruszka<br>
pełnomocnik zarządu ds. zarządzania wiedzą BIS MainServ</b><br><br>
- Outsourcing utrzymania ruchu nie jest modą, jest nowoczesnym podejściem w zarządzaniu strategicznym.  SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


22 086 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP