PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Energetyczne inwestycje dla zaawansowanych

Autor: Marcin Purta, Wojciech Bogdan
24-09-2010 00:00
Energetyczne inwestycje dla zaawansowanych
Na przełomie lat 2013/14 moze dojsc do pierwszych niedoborów mocy, zakładajac brak nowych inwestycji Dywersykacja portfela wytwórczego to kierunek, w którym zmierzaja duze koncerny europejskie

W ciągu dziesięciu lat firmy energetyczne zmierzą się z wyzwaniami wynikającymi z konieczności budowy nowych mocy wytwórczych. Polska energetyka stanie w obliczu ryzyka inwestycyjnego, które musi umieć oszacować i zminimalizować.

Z jednej strony transformacja gospodarcza spowodowała upadek energochłonnych gałęzi przemysłu, a z drugiej wymusiła nacisk na poprawę efektywności energetycznej.
W rezultacie popyt na energię elektryczną w Polsce praktycznie się nie zmienił, co pozwalało na utrzymywanie wystarczających rezerw mocy, a co za tym idzie odsuwanie w czasie decyzji inwestycyjnych.

Ale sytuacja się zmieniła...

Średnia wieku aktywów wytwórczych w Polsce to 29 lat. Biorąc pod uwagę fakt, że przewidywalny okres życia bloków węglowych wynosi 40-45 lat, można szacować, że samo odnowienie istniejących aktywów wymaga wybudowania w ciągu najbliższych 10 lat 13-18 GW mocy. Takie szacunki zawierają znaczne uproszczenia. Aby precyzyjnie określić, ile czasu mamy w Polsce na rozpoczęcie nowych inwestycji w aktywa wytwórcze, zanim wejdziemy w okres niedoboru prądu, trzeba zdefiniować szereg założeń, takich jak spodziewany wzrost (bądź spadek) popytu, daty graniczne wycofywania poszczególnych bloków, planowe czasowe wyłączenia jednostek wytwórczych spowodowane remontami czy realizowane albo już planowane inwestycje w nowe moce wytwórcze oraz przewidywany termin oddania ich do użytku.

Nasze analizy wskazują, że już na przełomie lat 2013-14 może dojść do pierwszych niedoborów mocy, a od roku 2018 luka osiągnie znaczne i wciąż pogłębiające się rozmiary. Ponieważ czas niezbędny na budowę nowych mocy waha się od 4-5 lat (w przypadku technologii CCGT) do 6-7 lat (w przypadku technologii węglowych), inwestycje powinny zostać rozpoczęte najpóźniej w 2011 roku. Szacujemy, że aby zamknąć pojawiającą się lukę mocy, w okresie 2011-15 co roku konieczne jest rozpoczynanie budowy około 1,2 GW nowych mocy (ponad już teraz potwierdzone projekty), a w okresie 2016-20 wartość ta wzrasta do około 1,5 GW rocznie.

Czy nas na to stać?

Szacujemy, że dla czterech największych firm energetycznych wielkość dodatkowych inwestycji, zarówno pozwalających zastąpić istniejące moce, jak i zaspokajających zwiększony popyt na energię elektryczną, wyniesie ok. 84-111 mld zł do roku 2020. Dokładny poziom niezbędnych inwestycji uzależniony jest z jednej strony od wybranej struktury źródeł paliw i technologii, a z drugiej od poziomu popytu na energię elektryczną.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 374 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP