PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Energetyka jądrowa: powolutku...

Autor: Dariusz Ciepiela
25-07-2005 00:00
Energetyka jądrowa: powolutku...
Czesi ze swoimi elektrowniami w Dukovanach i Temelinie są mocno zaawansowani w procesie rozwoju energetyki jądrowej. My dopiero zaczynamy ...

Środowisko energetyczne jest podzielone nawet co do samej potrzeby rozpoczynania dyskusji o elektrowni jądrowej w Polsce. Energetycy zgadzają się co do tego, że w ciągu najbliższych lat nie dojdzie do spektakularnych wydarzeń związanych z rozwojem energetyki atomowej.

– Polska powinna mieć jak najszybciej elektrownię atomową – twierdzi stanowczo Stanisław Dobrzański, prezes Polskich Sieci Elektroenergetycznych.
Należy on do osób, które najmocniej wspierają pomysł budowy elektrowni atomowej w Polsce. Powrót do pomysłu budowy elektrowni atomowej w Polsce wynika z coraz bardziej zaostrzających się przepisów ochrony środowiska związanych m.in. z redukcją CO2, SO2 i tlenków azotu. Elektrownia atomowa ma, zdaniem jej zwolenników, doprowadzić do spełnienia unijnych norm w zakresie emisji szkodliwych substancji powstających w wyniku spalania (głównie węgli), a jednocześnie zapewnić odpowiednią ilość energii elektrycznej.

– Do realizacji programu energetyki atomowej niezbędne jest zbudowanie kompetencji i wzajemnych relacji pomiędzy organami państwa, samorządami terytorialnymi i przemysłem przy pomocy ośrodka koordynującego – wylicza Hanna Trojanowska, dyrektor Departamentu Współpracy Międzynarodowej PSE. – Konieczne jest także uzasadnienie rozwoju energetyki atomowej i przeprowadzenie analizy korzyści dla społeczeństwa, opracowanie koncepcji biznesowej, przygotowanie legislacji, przemysłu i infrastruktury, rozwój specjalistycznych prac analitycznych i naukowo-badawczych, uczestnictwo w międzynarodowych pracach badawczo-wdrożeniowych oraz edukacja środowisk i kształcenie kadr na potrzeby energetyki atomowej.

Do najważniejszych czynników warunkujących realizację programu rozwoju energetyki atomowej Trojanowska zalicza uwarunkowania prawne, ekonomiczne, lokalizacyjne, ochrony środowiska, uwzględnienie opcji atomowej w planach rozwoju systemu elektroenergetycznego, określenie kryteriów i mechanizmów wyboru inwestora i pozyskanie wiedzy, umiejętności i środków w zakresie metod edukacji i promocji energetyki jądrowej.

Zdaniem Mirosława Dudy, doradcy Agencji Rozwoju Energii, trudno liczyć na zapewnienie wystarczającej ilości energii przez tradycyjne, rodzime nośniki, czyli węgiel kamienny i brunatny. Duda wskazuje na rosnące koszty wydobycia węgla kamiennego, problemy ochrony środowiska, jakie pociąga za sobą górnictwo i zmniejszające się zasoby operatywne. Duda przekonuje też, że trudno liczyć na znaczący import gazu i węgla na potrzeby energetyki, ponieważ wiązać się to będzie z wysokimi, i stale rosnącymi, kosztami. Nie można też oczekiwać jego zdaniem na znaczący import energii elektrycznej, ponieważ połączenia międzysystemowe nie są wystarczające, aby import mógł gwarantować bezpieczeństwo dostaw w długookresowej perspektywie.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!
Czesi ze swoimi elektrowniami w Dukovanach i Temelinie są mocno zaawansowani w procesie rozwoju energetyki jądrowej. My dopiero zaczynamy ...  SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 506 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP