PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Energetyka: Mniejsza sprzedaż, większy zysk

Autor: Dariusz Ciepiela
14-09-2010 00:00
Energetyka: Mniejsza sprzedaż, większy zysk
Zysk brutto na działalności energetycznej (ceny stałe 2009r., w mld zł)

Liczby nie kłamią. Rytm zmian w polskiej energetyce jest powolny i dostosowany do interesów największych graczy, którzy w najgorszym od lat okresie dla gospodarki zanotowali krociowe zyski.

Wynik finansowy sektora elektroenergetycznego w roku 2009 był prawie dwa razy większy niż we wcześniejszych latach.
Średni statystyczny zysk sektora elektroenergetycznego w roku 2009 wyniósł 250 milionów zł tygodniowo. W skali roku to 12 mld zł - to znacznie więcej niż w latach poprzednich.

Z danych Agencji Rynku Energii (ARE) wynika, że w roku 2009 tylko Operatorzy Systemów Dystrybucyjnych (OSD) zanotowali spadek zysku, we wszystkich pozostałych podsektorach zyski wzrosły co najmniej dwukrotnie, a zysk wytwórców wzrósł aż o 282 proc. ARE zwraca uwagę, że tak wysoki wzrost zysków wytwórców energii jest w pewnym stopniu wynikiem uwzględnienia przychodów z systemu pokrywania kosztów osieroconych. Po oszacowaniu korekt rocznych przez Urząd Regulacji Energetyki (URE) takie wliczanie może okazać się nieuzasadnione, co widać np. w przypadku sporu pomiędzy URE a wytwórcami z grupy PGE. Agencja zwraca jednak uwagę, że bardzo wysokie zyski zanotowali także wytwórcy nie korzystający z systemu pokrywania kosztów osieroconych.

Rentowność wytwórców wyniosła w roku 2009 ponad 22 proc. i nawet "oczyszczona" ze środków z systemu pokrywania kosztów osieroconych kształtuje się na poziomie 17,5 proc., czyli jak na elektroenergetykę polską bardzo wysoko. ARE zwraca uwagę, że takie wskaźniki rentowności osiągały tylko firmy sprywatyzowane, zarządzane z wykorzystaniem know-how ich nowych, zagranicznych właścicieli, takie, w których przeprowadzono poważną restrukturyzację.

Rentowność poprawiła się również w podsektorze obrotu, w obu jego obszarach, tzn. w przedsiębiorstwach, które zajmują się głównie handlem hurtowym i w przedsiębiorstwach obrotu powstałych w wyniku podziału dawnych spółek dystrybucyjnych i obsługujących niemal wyłącznie klientów końcowych. Nastąpiło to pomimo dużego wzrostu cen hurtowych, które stanowią podstawową pozycję kosztów dla przedsiębiorstw obrotu.

Spadki i wzrosty

Wysoki wzrost zyskowności przedsiębiorstw energetycznych w roku 2009 nastąpił pomimo spadku produkcji i krajowego zużycia energii elektrycznej.
Zysk brutto na działalności energetycznej (ceny stałe 2009r., w mld zł)  SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 899 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP