Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Energetyka niskoemisyjna - droga bez odwrotu

Autor: Dariusz Ciepiela, Ireneusz Chojnacki
19-03-2016 09:14 |  aktualizacja: 19-03-2016 09:17
Energetyka niskoemisyjna - droga bez odwrotu
Fot. studio PTWP

Trendy w europejskiej energetyce są jednoznaczne: maleje rola paliw kopalnych, rośnie rola źródeł nieemisyjnych, w tym odnawialnych. Zwiększa się znaczenie energetyki prosumenckiej.

Polska energetyka także już weszła na tę drogę. I raczej nie ma z niej odwrotu.
- Jej strategią będzie w pierwszej kolejności wykorzystywanie krajowych surowców - mówi Krzysztof Tchórzewski, minister energii. - Do roku 2050 nie jesteśmy w stanie zrezygnować z węgla. Gdyby to jednak nastąpiło, to w połowie wieku polski PKB byłby niższy niż obecnie.

Minister podkreśla też, że - chcąc doganiać pod względem zamożności kraje starej Unii Europejskiej - musimy notować szybki i duży wzrost PKB, na poziomie co najmniej 5 proc. rocznie. Wysokie ceny energii pochodzącej z innych źródeł niż węgiel utrudniałyby taki rozwój gospodarczy.

Węgiel i emisje

Podczas styczniowej rozmowy z komisarzem UE do spraw polityki klimatycznej i energetycznej Miguelem Ariasem Cañetem, minister Tchórzewski przedstawił założenia polskiej strategii energetycznej. Uznano, że uwzględnienie w niej znaczenia węgla jest możliwe - pod warunkiem znacznego ograniczenia emisji CO2.

- Uczynimy to, wznosząc nowoczesne, energetyczne bloki węglowe. Obecnie budowane mają sprawność sięgającą do 47 proc. Gdyby w przyszłości decydowano się na kolejne, ich sprawność powinna przekraczać 50 proc. To spore wyzwanie dla polskich uczelni i polskich naukowców - uważa Krzysztof Tchórzewski.

Zwraca też uwagę, że Polska wyprzedza unijne plany rozwoju odnawialnych źródeł energii oraz redukcji emisji CO2.

Sposobem na zachowanie węgla w polskiej energetyce i jednoczesne ograniczenie emisji dwutlenku węgla jest także rozwijanie kogeneracji.

- A to dlatego, że instalacje kogeneracyjne osiągają przy produkcji energii elektrycznej do 90 proc. sprawności, podczas gdy nowoczesne elektrownie konwencjonalne - 45 proc. - wyjaśnia Włodzimierz Kędziora, wiceprezes spółki Veolia Energia Polska.

Podkreśla, że ilość energii elektrycznej produkowanej w kogeneracji można zwiększyć dwukrotnie, co spowoduje obniżenie emisji CO2 pochodzącej z krajowego sektora energetycznego o 10 proc.

Atom

Z kręgów Prawa i Sprawiedliwości wypływały dotąd sprzeczne opinie dotyczące zasadności rozwijania w Polsce energetyki jądrowej. Wydaje się jednak, że zwyciężył pogląd, że powinniśmy budować elektrownie atomowe.

KOMENTARZE (9)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP