Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Energetyka odnawialna: nikt nie zatrzyma zmian

Autor: Dariusz Ciepiela
01-06-2014 09:37 |  aktualizacja: 01-06-2014 09:35
Energetyka odnawialna: nikt nie zatrzyma zmian

Zrównanie kosztów wytwarzania energii z lądowych farm wiatrowych i ze źródeł konwencjonalnych nastąpi ok. 2020 r. - mówi Grzegorz Należyty, dyrektor generalny sektora energy w Siemens sp. z o.o., w rozmowie z Dariuszem Ciepielą.

- Kiedy źródła odnawialne będą konkurencyjne w porównaniu ze źródłami konwencjonalnymi?
- Siemens już od dawna rozwija swoje rozwiązania dla energetyki wiatrowej. Cały czas wdrażamy innowacyjne pomysły i udoskonalamy naszą technologię. To nasza firma odegrała kluczową rolę, stawiając pierwszą morską farmę wiatrową w Vindeby, w Danii, w 1991 roku. Pierwsze turbiny miały moc 30 kW. Obecnie mówimy już o instalacjach osiągających moc 6GW. To wszystko wydarzyło się w ciągu 30 ostatnich lat i na tym przykładzie widać, z jak wielkim postępem technologicznym mamy do czynienia.

Obecnie koszty wytwarzania energii elektrycznej z wiatru nie są jeszcze konkurencyjne w stosunku do źródeł konwencjonalnych, lecz - zwłaszcza w przypadku farm lądowych - powoli się zrównują. Ta tendencja na pewno się utrzyma. Szacujemy, że około roku 2020 koszty te będą porównywalne w przypadku farm lądowych, a w 2030 r. w przypadku farm morskich. Do tego dąży Siemens. Wprowadzając rozwiązania technologiczne, które zwiększają efektywność turbin, jak choćby turbiny bezprzekładniowe, oraz zmniejszając koszty eksploatacyjne farm wiatrowych, stale zbliżamy się do tego celu.

- Konkurencyjne będą tylko źródła wiatrowe (lądowe i morskie), czy też inne, jak fotowoltaika i biogazownie?

- Siemens koncentruje się na energetyce wiatrowej i z nią wiążemy nasze nadzieje. To obszar o dużym potencjale rozwoju. Trudno się precyzyjnie wypowiadać na temat pozostałych technologii, jednak również tutaj obserwuję podobne trendy. Zapewne i w przypadku pozostałych technologii OZE rozwiązania będą coraz bardziej efektywne ekonomicznie. Rozwój technologii, uwarunkowania lokalne oraz konkurencyjność cenowa sprawiają, że na rynku wytwórczym można się spodziewać dużej różnorodności technologicznej OZE, tak jak to ma już miejsce w innych krajach UE. Każdy kraj czy nawet region ma też określone warunki klimatyczne, które determinują efektywność poszczególnych odnawialnych źródeł energii. Może się okazać, że w danym miejscu pozyskiwanie energii z wiatru będzie bardziej opłacalne niż przy wykorzystaniu innych technologii.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP