PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Energetyka: Podziel się mądrze

Autor: Mariusz Przybylik*
03-06-2005 00:00
Energetyka: Podziel się mądrze

Dystrybutorzy gazu i energii elektrycznej będą musieli wprowadzić szereg zmian w swojej działalności w związku z wymogiem wydzielenia funkcji operatora systemu dystrybucyjnego. To skomplikowana operacja, która może okazać się obciążeniem, ale także – w dłuższej perspektywie – szansą na rozwój w wymagających rynkowych realiach.

Ustawa z 4 marca 2005 roku o zmianie ustawy – Prawo energetyczne została ostatecznie podpisana przez prezydenta 25 marca br. Obok wielu wymagań zawartych w tym dokumencie na uwagę zasługują zapisy odnośnie rozdzielenia działalności operatora systemu dystrybucyjnego energii elektrycznej lub gazu od działalności nie związanej bezpośrednio z dystrybucją. Część wymagań odnośnie wydzielenia działalności, wynikających z nowej ustawy, będzie obowiązywać spółki dopiero od 1 lipca 2007 roku. Jednakże wiele zadań powinno być realizowane już dziś. Ustawa wdraża w polskich warunkach wymagania zawarte w dyrektywach Unii Europejskiej dotyczących rynku energetycznego.
Według zapisów w dyrektywie, rozdział działalności dotyczy spółek w trzech zakresach: rachunkowym, funkcjonalnym, prawnym.

Wydzielenie działalności w zakresie rachunkowym oznacza utrzymywanie osobnych kont dla działalności związanej z siecią dystrybucyjną. Ponadto koszt powinien być dzielony pomiędzy działalność sieciową i pozostałe części spółki według przejrzystych zasad i w proporcjach odpowiadających rzeczywistości. Osobne konta powinny być również utrzymywane dla klientów korzystających z wolnego wyboru dostawcy energii i dla pozostałych klientów.

Wydzielenie działalności w zakresie funkcjonalnym oznacza, że działalność operatora sieci powinna być niezależna od pozostałych części spółek z punktu widzenia zależności organizacyjnych i procesu podejmowania decyzji. Oznacza to, że osoby zarządzające systemem elektroenergetycznym lub gazowym powinny mieć możliwość niezależnego działania. Osoby odpowiedzialne za zarządzanie w spółce operatora sieci nie mogą mieć wpływu na działalność bieżącą w zakresie wykonywanej działalności gospodarczej innej niż wynikająca z zadań operatorów.

Wydzielenie działalności w zakresie prawnym oznacza utworzenie odrębnych jednostek prawnych obejmujących działalność operatorów sieci. Jednakże operatorzy sieci nie muszą być właścicielami aktywów.

Nowe Prawo energetyczne precyzuje, że obowiązek uzyskania niezależności operatorów systemów dystrybucyjnych pod względem formy prawnej stosuje się od 1 lipca 2007 roku. Pozostałe wymagania obowiązują spółki z dniem wejścia ustawy w życie. Wydzielenie w zakresie rachunkowym obowiązuje wszystkie spółki niezależnie od ich wielkości. Natomiast wydzielenie w zakresie funkcjonalnym i prawnym obowiązuje wszystkie spółki poza operatorami systemów dystrybucyjnych spełniających określone kryteria (liczby odbiorców, udziału energii pochodzącej z innych systemów, wolumenu sprzedaży).

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


52 427 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP