Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Energetyka: pora na inwestora

Autor: Wojciech Kuśpik, Piotr Stefaniak
14-04-2009 00:00 |  aktualizacja: 14-04-2009 10:31
Energetyka: pora na inwestora

Największe przychody z prywatyzacji w 2009 roku będą pochodziły ze sprzedaży akcji spółek sektora energetycznego - mówi Jan Bury, sekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa.

- Od kilku lat rósł majątek Skarbu Państwa, ale można zakładać, że wartość wielu spółek z jego udziałem zaczęła maleć w tym roku. Czyż to nie jest wystarczający powód do zmiany planów prywatyzacji, jakie przyjęło ministerstwo na bieżący rok?
- Plan prywatyzacji jest z pewnością ambitny, bo przewiduje uzyskanie 12 mld zł przychodów ze sprzedaży akcji spółek z udziałem Skarbu Państwa, ale pomimo osłabienia tempa wzrostu gospodarczego w kraju, jest to plan ciągle możliwy do realizacji.

Spółki energetyczne uzyskały w 2008 roku całkiem dobre wyniki ekonomicznofinansowe.

Jednak czy wobec wielkich wyzwań, jakie stają przed sektorem, jak choćby odtwarzania mocy produkcyjnych, budowy nowych elektrowni konwencjonalnych i wykorzystujących źródła odnawialne czy konieczności budowy sieci przesyłowych i elektrowni jądrowej - będą w stanie im sprostać w perspektywie kilku następnych lat? Niestety, nie, o ile nie pozyskają nowych kapitałów.

- Jak się mają sprawy z prywatyzacją Energa SA?

- W połowie marca kolegium resortu podjęło decyzję, że dla Energi najbardziej odpowiedni będzie inwestor branżowy, wyłoniony w przetargu na akcje spółki.

Zakończenie procesu wydaje się bardzo prawdopodobne w 2010 roku. Inwestor branżowy jest potrzebny tej spółce ze względu na odmienność od pozostałych trzech grup energetycznych. Pomimo tego, że Energa ma znaczący udział w rynku zbytu energii elektrycznej, w relatywnie niewielkim stopniu pochodzi ona z jej własnej produkcji, tak więc musi ją kupować.

W efekcie Energa może mieć w tym roku problemy z uzyskaniem dodatniego wyniku finansowego. Inwestor branżowy jest potrzebny do zbudowania silniejszej pozycji rynkowej grupy Energa, a przede wszystkim bardziej zrównoważonej, pomiędzy produkcją energii a handlem.

- Kto nim może zostać?

- Każdy inwestor, mający wystarczające środki do budowy nowych mocy. Ze względu na znaczną skalę potrzebnych nakładów, prawdopodobnie będzie chodziło o firmę z kapitałem zagranicznym. Nadal wielu inwestorów zagranicznych chce inwestować w nasz sektor energetyczny, problemem pozostaje, kto z nich spełnia określone przez nas kryteria.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 570 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP