PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Energia i społeczna odpowiedzialność

Autor: Dariusz Ciepiela
19-07-2008 00:00 |  aktualizacja: 25-07-2008 13:06
Energia i społeczna odpowiedzialność

Przedsiębiorstwa związane z elektroenergetyką w ramach działań CSR (z ang. Corporate Social Responsibility) zajmują się przede wszystkim kwestiami bezpiecznego użytkowania energii i ochrony klimatu.

Do najaktywniejszych koncernów energetycznych stosujących zasady odpowiedzialnego biznesu należy Vattenfall. W jego strategii biznesowej tematyka ochrony środowiska naturalnego, a szczególnie zmian klimatycznych, zajmuje poczesne miejsce. Takie podejście pozwala nie tylko na lepsze zarządzanie ryzykami, wykorzystanie możliwości rynkowych (np. wprowadzenie usług audytu energetycznego w Polsce), ale również na wypełnienie misji zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju i budowę prawidłowych relacji z interesariuszami.
W Vattenfall zaplanowano redukcję emisji i negatywnego wpływu na środowisko m.in. poprzez zmniejszenie emisji CO2 o połowę do roku 2030 w porównaniu z poziomem z roku 1990. Redukcja dostosowana jest do możliwości poszczególnych jednostek firmy. Wszystkie jednak złożą się na to 50-procentowe zmniejszenie emisji. Planowane są także inwestycje w nowe technologie, m.in. w technologię termiczną, wykorzystania fal morskich, technologię Carbon Capture and Storage (CCS), polegającą na wychwytywaniu CO2 powstającego w wyniku spalania węgla i przechowywaniu w stanie ciekłym głęboko pod ziemią.

Vattenfall stawia również na aktywny udział w debacie politycznej i angażowanie się w inicjatywy na poziomie międzynarodowym, czego przykładem jest opracowanie listy przedsięwzięć pozwalających na obniżenie do roku 2030 łącznej światowej emisji CO2 o 27 mld ton. Koncern jest założycielem i koordynatorem powstałej w 2007 r. inicjatywy Combat Climate Change, której celem jest stworzenie globalnej grupy opiniotwórczej i zapoznanie środowisk biznesowych z problemem zmiany klimatu. Firma zachęca swoich klientów do zwiększania wydajności energetycznej.

Przykładem jest projekt "Energy Efficiency", w ramach którego Vattenfall przy współpracy z Elektroskandią namawia do wymiany nieefektywnych świetlówek na energooszczędne TL-D Eco firmy Philips. Obliczono, że w typowym budynku biurowym o powierzchni 2 tys. mkw., mieszczą cym 100 pracowników, taka operacja przyniesie w skali roku 12 tys. zł oszczędności oraz zmniejszy emisję CO2 o 15 tys. kg.

W ramach działań edukacyjnych skierowanych do dzieci i młodzież y grupa Vattenfall, w tym również w Polsce, ogłosiła wspólnie z National Geographic konkurs dla uczniów szkół średnich "Pokonajmy zmiany klimatu". Innymi przykładami promowania tej tematyki wśród społeczeństwa są konkursy: fotograficzny oraz upowszechniający wiedzę . W ramach współpracy z Fundacją Nasza Ziemia Vattenfall był już trzykrotnie partnerem akcji "Sprzątanie Świata" oraz zaangażował się w program podnoszenia wiedzy ekologicznej w regionie.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 506 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP