Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Energia na uwięzi

Autor: Dariusz Ciepiela
09-11-2006 00:00
Energia na uwięzi

W ubiegłym roku dodatnie saldo Polski w międzynarodowym handlu energią było wyższe aż o 20,2 proc. w stosunku do poprzedniego roku, chociaż zdolności przesyłowe w połączeniach transgranicznych nadal są ograniczone.

W 2005 roku z Polski wyeksportowano 14,2 TWh energii, import wyniósł 3,11 TWh. Łączna produkcja energii w Polsce w poprzednim roku wyniosła 156,9 TWh, a więc niemal 9 proc. krajowej produkcji trafiło do odbiorców zagranicznych. W roku 2004 wartość eksportu energii z Polski wyniosła 11,1 TWh. Wzrost zainteresowania polską energią w Niemczech i Czechach jest oczywisty - jest ona znacząco tańsza niż energia produkowana w tamtych krajach.
Pomimo tak dużego wzrostu eksportu energii wiele firm sprzedających energię za granicę narzeka na ograniczenia uniemożliwiające zwiększenie handlu międzynarodowego.

- Ograniczenia przepustowości połączeń transgranicznych hamują rozwój międzynarodowego handlu energią - ocenia Szymon Duniec, prezes Zarządu Atel Polska.

Wydzieleni operatorzy systemów przesyłowych z sąsiednich krajów udostępniają moce przesyłowe na połączeniach transgranicznych. Rzecz w tym, że metody przydzielania zdolności przesyłowych firmom obrotu energią są różne, co komplikuje działalność spółek prowadzących międzynarodowy obrót.

W transgranicznym handlu energią występują więc alokacje jednostronne (gdzie przepływ energii odbywa się tylko pomiędzy dwoma krajami), dwustronne (możliwość organizowania aukcji dwustronnych jest wynikiem porozumienia trzech operatorów: niemieckiego Vattenfall Europe Transmission, czeskiego CEPS i PSE Operator) lub wielostronne. Różny jest podział mocy alokowanej między operatorów, różne metody alokacji dla różnych kierunków i okresów czasowych.

Zdaniem Duńca, niektóre metody alokacji są nierynkowe, np. te prowadzone według zasad pierwszeństwa.

W przetargach na przesyłowe zdolności transgraniczne występują różnorodne okresy: roczne, półroczne, kwartalne, miesięczne, tygodniowe, dzienne (również osobne dla pasma i szczytu).

- Uzgadnianie dostaw energii wymaga zapewnienia zdolności przesyłowych, które są z reguły alokowane w stosunkowo krótkim czasie i mogą nie pokrywać się z wymaganym okresem kontraktu - zauważa Duniec.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP