Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Energia odnawialna: Polska nie osiągnie 20 proc.

Autor: Dariusz Ciepiela
17-04-2007 00:00 |  aktualizacja: 25-11-2009 23:24
Energia odnawialna: Polska nie osiągnie 20 proc.

W Polsce spore emocje wzbudziła propozycja, aby w 2020 roku 20 proc. energii pochodziło ze źródeł odnawialnych. Krajowi producenci zielonej energii przyjęli tę deklarację z zadowoleniem, przedstawiciele polskiego rządu oraz prezydent Lech Kaczyński przekonywali, że Polska tych wymogów nie będzie w stanie spełnić.

- Jeśli chodzi o źródła odnawialne, to Polska nie ma korzystnego położenia geograficznego, aby takie źródła tworzyć - ocenia Tuomo Hatakka. Wiceprezes Vattenfalla podkreśla, że wraz z rozwojem OZE powinny być realizowane inwestycje w przesył i dystrybucję energii.
Z opiniami, że Polska nie ma warunków do rozwoju energetyki odnawialnej nie zgadza się Polska Izba Gospodarcza Energii Odnawialnej (PIGEO).

Izba będzie domagać się od polskiego rządu rzetelnej i wiarygodnej analizy zasobów OZE w Polsce oraz technicznych i ekonomicznych uwarunkowań ich wykorzystania przed ustaleniem przez Komisję Europejską celów obligatoryjnych dla Polski.

- Uważamy, że dotychczasowe analizy potencjału wietrzności, zasobności biomasy energetycznej, zasobów hydroenergetycznych oraz energii geotermalnej są nierzetelne i nie uwzględniają wielu czynników, decydujących o możliwości ich wykorzystania - twierdzi Justyna Rarych z PIGEO.

Zdaniem Izby, rozwój technologii odnawialnych przyczyni się do tworzenia setek tysięcy nowych miejsc pracy, rozwoju nowoczesnych technologii i usług, znaczącego wzrostu wpływów z podatków lokalnych oraz rozbudowy infrastruktury energetycznej.

W polskich warunkach rozwój tej branży będzie się wiązał dodatkowo z przyciągnięciem znaczącego kapitału inwestycyjnego z zagranicy, wykorzystaniem funduszy UE, m.in. na rozwój produkcji urządzeń dla branży OZE oraz wzrostem dochodowości rolników.

W ocenie KE w 2020 roku z odnawialnych źródeł energii może potencjalnie pochodzić nawet ok. jednej trzeciej energii elektrycznej zużywanej w UE. Energia wiatrowa zaspokaja obecnie ok. 20 proc. zapotrzebowania na energię elektryczną w Danii, 8 proc. w Hiszpanii i 6 proc. w Niemczech.

Komisja spodziewa się spadku obecnych, wysokich kosztów innych nowych technologii, takich jak systemy fotowoltaiczne czy technologii słonecznej energii termicznej oraz energii pływów i fal.

Doprowadzenie do tego, by udział energii odnawialnej wyniósł 20 proc., będzie, zdaniem KE, wiązało się z dodatkowym kosztem rzędu ok. 18 mld euro rocznie, czyli wzrostem o ok. 6 proc. spodziewanego łącznego kosztu importu surowców energetycznych w 2020 r.

Kalkulacja ta opiera się jednak na założeniu, że cena ropy wyniesie w 2020 r. 48 dolarów za baryłkę. Jeśli cena wzrośnie do 78 dolarów za baryłkę, to średni roczny koszt spadnie do 10,6 mld euro.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP