Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Euro nie dla każdego

Autor: Piotr Stefaniak
05-08-2010 00:00 |  aktualizacja: 05-08-2010 10:53
Euro nie dla każdego
Realizacja wybranych programów operacyjnych na I kw. 2010r. (w mln zł i proc.)

Lwia część unijnych dotacji idzie na inwestycje infrastrukturalne. Do przedsiębiorców trafia stosunkowo niewiele środków. Na szczęście inwestycje podtrzymują koniunkturę.

Polska jest samotnym liderem w UE we wdrażaniu środków ze wszystkich trzech funduszy - ogłosiła Komisja Europejska.
Otrzymaliśmy najwięcej zaliczek i refundacji, ponad 10,4 mld euro. Mimo rozdysponowania ponad połowy środków w ramach 130 tys. wniosków aplikacyjnych, zainteresowanie środkami europejskimi na krajowym podwórku nie słabnie. W przypadku funduszy przeznaczonych dla firm można nawet mówić o... zakończeniu perspektywy finansowej przed rokiem 2013 - większość kwot w poszczególnych programach już została rozdysponowana.

Agnieszka Durlik-Khouri, ekspert KIG, uważa, że z punktu widzenia biznesu rząd dokonał w 2007 r. złych wyborów strategicznych w alokacji środków. Z założeniem, że PO Innowacyjna Gospodarka to "Rozwój polskiej gospodarki w oparciu o innowacje przedsiębiorstw", nie koresponduje plan i podział dotacji dla przedsiębiorców.

- Naszym zdaniem, ich pula 7 mld euro, wobec 59,5 mld euro wszystkich środków przyznanych Polsce, jest o wiele za mała i powinna zostać powiększona, np. kosztem PO Kapitał Ludzki - stwierdza ekspert KIG.

Największe wady naszego systemu dystrybucji unijnych funduszy to głębokie rozmijanie się popytu z podażą (ogromna liczba pracochłonnych i kosztownych wniosków przy ograniczonych środkach) oraz nieprzemyślane działania skutkujące tym, że w wyścigu po euro często wygrywają najszybsi, a nie najlepsi. Tryb otwarty naboru sprawia, że w niektórych przypadkach już po dwóch-trzech dniach od daty rozpoczęcia konkursu wnioski nie były przyjmowane, bo wyczerpał się limit pieniędzy (działania 4.2 i 8.1 POIG). Stało się też tak dlatego, że ze względu na groźbę kryzysu w ub.r., resort ten postanowił dać szybciej zastrzyk dotacji, niż wynikało to z harmonogramu.

Rozproszenie środków zmniejsza prorozwojową siłę unijnych dotacji. Coraz częściej słychać głosy, że powinniśmy skupić się na segmentach gospodarki, które napędzają rozwój, które wesprą dziedziny, na których szczególnie nam zależy.

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego nie wyklucza, że przesunie środki z celów cieszących się mniejszym zainteresowaniem firm. Już przekazał 300 mln zł z działania 4.3 (kredyt technologiczny) do działania 4.4 (wspieranie inwestycji o wysokim potencjale innowacyjnym).

Pojawią się też nowe, choć już niewielkie, źródła pieniędzy. Na początku przyszłego roku MRR podzieli 1,3 mld euro z krajowej rezerwy wykonania, z czego część trafi na rozwój przedsiębiorczości. Do rozdziału będzie też dodatkowych 633 mln euro, jakie KE przyznała nam dlatego, że świetnie wykorzystujemy fundusze. Gros eurodotacji idzie na inwestycje infrastrukturalne. Na szczęście, one są źródłem kontraktów dla przedsiębiorców.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!
Realizacja wybranych programów operacyjnych na I kw. 2010r. (w mln zł i proc.)  SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 570 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP