PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Eurofundusze: kłopotliwe bogactwo?

Autor: Adam Sofuł
24-10-2013 07:53 |  aktualizacja: 24-10-2013 08:01
Eurofundusze: kłopotliwe bogactwo?
Budżet UE (w mld euro) Środki dla Polski (w mld euro) Podział środków na Programy Operacyjne (w mld euro) Podział środków UE - kryterium celów (w mld euro)

Prawie 73 mld euro w siedem lat będziemy mieli do wydania z funduszy UE na politykę spójności.Impuls dla gospodarki? Pod warunkiem, że te pieniądze dobrze wykorzystamy.

Polska jest największym zwycięzcą wielomiesięcznej batalii o siedmioletni budżet UE na lata 2014-20 - mimo że po raz pierwszy w historii UE ów budżet był mniejszy od poprzedniego. Dostaniemy więcej środków niż w poprzedniej perspektywie - niemal 106 mld euro, z tego prawie 73 mld euro na najbardziej prorozwojową politykę spójności.

Teraz pora na zwycięstwo na polu ekonomii - czyli właściwe spożytkowanie tych środków na przyspieszenie rozwoju. Nie będzie to łatwe, bo zmieniły się nieco cele, na jakie te pieniądze mogą być wykorzystane, oraz reguły sięgania po unijne pieniądze.

Zamiast autostrad

Czy trudniej będzie uzyskać finansowe wsparcie ze strony UE? - Na pewno trzeba to będzie robić inaczej - mówi Jerzy Kwieciński, były wiceminister rozwoju regionalnego. - W nowym budżecie fundusze z Unii bardzo silnie powiązano z celami strategii europejskiej Europa 2020. To znacząca różnica w odniesieniu do obecnej perspektywy budżetowej.

W latach 2007-13 połączenie wydatkowania pieniędzy z celami Strategii Lizbońskiej, zwłaszcza dla nowych członków Unii - jak Polska, było znacznie luźniejsze. W nowym budżecie takie powiązanie jest już obligatoryjne.

I o ile Strategia Lizbońska stawiała cele dość ogólnie, o tyle w nowej strategii kierunki są znacznie precyzyjniej określone: Komisja Europejska wskazuje 11 celów tematycznych, na których mają być skoncentrowane unijne fundusze. To oznacza spore przesunięcie akcentów w rozdziale unijnych pieniędzy.

Widać to zresztą na poziomie całego budżetu UE - mimo że jest mniejszy w porównaniu z poprzednim, poziom wydatków dla celu "konkurencyjność" (obejmującego finansowanie badań i rozwoju, innowacji oraz edukacji) w latach 2014-20 wzrósł wobec poprzedniej perspektywy finansowej o 37 proc. Wielkie inwestycje infrastrukturalne nadal będą mogły liczyć na pieniądze z UE, ale wyraźne preferencje zyskają programy zakładające inwestycje w innowacje i kapitał ludzki. Na unijne pieniądze nie będzie można natomiast liczyć przy inwestycjach w kosztowne aquaparki, hotele czy lotniska. Te ostatnie mogą być dofinansowane, ale tylko przy remontach - pod warunkiem poprawy standardów środowiskowych.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


45 151 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP