Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Faktoring dla dużych i małych

Autor: Renata Dudała
08-03-2006 00:00 |  aktualizacja: 11-10-2007 11:32

Wprawdzie usługa faktoringu została stworzona z myślą o obsłudze małych i średnich przedsiębiorstw, jednak i duże podmioty wykazują zainteresowanie tego typu usługami.

Rosnące zainteresowanie faktoringiem spowodowane jest z jednej strony restrykcyjną polityką udzielania kredytów, a drugiej brakiem środków do finansowania obrotowego.
Firmy duże i ustabilizowane na rynku są atrakcyjnymi klientami. Banki traktują je ufnie, a często nawet preferencyjnie. Takim podmiotom faktoring, jako podstawowy środek finansowania działalności, może się nie opłacać – będzie droższy od kredytu. Jednakże większość małych i średnich przedsiębiorstw jest w innej sytuacji. Dla takich firm elastyczna, zindywidualizowana oferta factoringowa zazwyczaj okaże się tańsza.

– Generalnie faktoring jest opłacalny dla wszystkich, dużych i małych, również dlatego, że pozwala skupić się na podstawowej działalności, czyli na realizowaniu planów rozwoju firmy, a nie na biurokracji – przekonuje Krzysztof Kuniewicz, dyrektor generalny Bibby Factors Polska.

– W przeciwieństwie do kredytu, faktoring oferuje klientowi cały pakiet usług dodatkowych. Filozofia nowoczesnego faktoringu polega na tym, by oferować obsługę kompleksową. I tak na przykład Bibby Factors Polska prowadzi konta klienckie, obsługuje inkaso, wspomaga nawiązywanie współpracy zagranicznej, weryfikuje wiarygodność partnerów gospodarczych zarówno w kraju, jak też za granicą. Przejmuje na siebie te kontakty z kontrahentami klienta, które wiążą się z monitorowaniem i spłatami należności. Faktor czynności te wykonuje w ramach pobieranej prowizji.


Faktor potrafi


Istotną zaletą współpracy z faktorem jest także fakt, że dba on o relacje z kontrahentami klienta. Ten ostatni otrzymuje więc kompleksową usługę odciążającą go od żmudnej „papierkowej pracy”, oszczędzającą jego czas potrzebny na zarządzanie firmą i pozwalającą na bardziej ekonomiczne wykorzystanie czasu pracy personelu, zajmującego się dotąd dzwonieniem do zalegających z płatnościami kontrahentów.

Do niedawna faktoring pełny był zarezerwowany tylko dla większych firm z dużą ilością odbiorców i takich, które legitymowały się wysokimi rocznymi obrotami. Rok temu Bibby Factors Polska wprowadziła ofertę dla małych przedsiębiorstw, o rocznym przychodzie w wysokości co najmniej 500 tys. złotych. Firma oferuje im faktoring pełny, jeżeli kontrahenci takich klientów są wiarygodni.
<u>Narzędzie dla każdego</u>

<strong>Bogdan Fiszer</strong>, prezes Zarządu Eurofaktor SA:

&#8211; Faktoring staje się coraz bardziej popularnym narzędziem zarządzania finansami i było to widoczne zarówno we wzroście rynku, jak i sporej aktywności nowych na nim graczy (np. Getin Bank, GMAC).
 
Mimo to nie każdy przedsiębiorca zetknął się z usługami faktoringowymi, często nawet nie zna jej od strony teoretycznej i między innymi dlatego polski rynek usług faktoringowych pozostaje daleki od nasycenia. Należy jednak zauważyć, że faktoring jest coraz szerzej i skuteczniej promowany przez media, dlatego zapewne w następnych latach tendencja wzrostowa rynku się utrzyma, a zaostrzy walka pomiędzy firmami oferującymi usługi faktoringowe.

Firmy prowadzące sprzedaż bez udzielania kredytu kupieckiego, bądź stosujące krótkie terminy płatności, nie są zainteresowane faktoringiem, ponieważ nie stanowi on dla nich atrakcyjnej propozycji. Z usług faktoringowych rzadko korzystają również firmy mające stały dostęp do finansowania, np. wspierane przez silne kapitałowo firmy-matki. Tym niemniej faktoring często okazuje się atrakcyjną formą finansowania zewnętrznego dla firm, które nie spełniają rygorystycznych wymogów banków i nie mogą liczyć na tradycyjne formy kredytowania lub też wysokość kredytu nie spełnia całkowicie ich zapotrzebowania na środki obrotowe. Faktoring niesie także inne korzyści, które mogą być istotne z punktu widzenia firmy, a których nie są w stanie zapewnić wymienione wcześniej źródła finansowania, jak chociażby gwarancja płatności za należności czy nieobciążanie pozycji zobowiązań w pasywach bilansu.
 SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 894 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP