Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Faktoring: rynek w fazie dojrzewania

Autor: Adam Brzozowski
23-05-2008 00:00 |  aktualizacja: 03-06-2008 13:01
Faktoring: rynek w fazie dojrzewania
<b>Jerzy Korcz</b>, prezes spółki Jatex Finanse
Rynek zarządzania wierzytelnościami zmienia się. Teraz nasza działalność nie polega głównie na likwidacji skutków złego zarządzania wierzytelnościami. Więcej czasu poświęcamy na profilaktykę, na przykład na monitoring płatności. Coraz więcej firm korzysta z faktoringu i ubezpieczenia transakcji, dzięki czemu nie mają problemów z dłużnikami.

Dobrym przykładem jest grupa spółek z sektora stalowego, którą obsługujemy. Przez 12 miesięcy, dzięki naszemu monitoringowi, klient nie stracił ani złotówki w przeprowadzonych transakcjach wartości kilkudziesięciu milionów złotych. Dzięki zabezpieczeniom minimalizuje się ryzyko już w fazie planowania sprzedaży. Nasza firma szkoli pracowników klientów, jak zabezpieczać transakcje w obrocie gospodarczym. Zapewniamy skuteczny monitoring, zatrudniając odpowiednich ludzi. Mamy zespół analityków złożony z ekonomistów, którzy potrafi ą określać kondycję finansową przedsiębiorstw i rozpoznawać zagrożenia.

Nowością są usługi w ramach kompleksowego programu naprawczego dla firm, które mają problemy z płynnością finansową. Usługi te obejmują zarządzanie należnościami i zobowiązaniami. Programy naprawcze trwają od 1 do 1,5 roku i widzimy, że dają pozytywne rezultaty. Poza tym rozszerzamy ofertę o obrót nieruchomościami. Przy egzekucjach komorniczych nie ma nabywców na nieruchomości. Kiedy my kupimy nieruchomość, a następnie ją sprzedamy, klient odzyskuje swoje środki, a dla nas pozostaje wartość dodana transakcji. - W przypadku faktoringu bez regresu firma faktoringowa bierze na siebie ryzyko wypłacalności odbiorcy. Ta forma faktoringu jest droższa, jednak jest coraz więcej zapytań z rynku właśnie o nią - tłumaczy <b>Elżbieta Urbańska</b>, prezes spółki Polfactor.

Faktoring nie występuje w jednolitej postaci. Rozwój stosunków handlowych - zarówno wewnętrznych, jak i międzynarodowych - wpłynął na wykształcenie się różnych jego odmian. Polski rynek rośnie, a klienci dojrzewają do nowych produktów.

Ostatnio w prasie pojawiają się publikacje o tzw. faktoringu odwrotnym (odwróconym - ang. reverse factoring). Jest on znany w Europie i bardzo popularny na przykład w Hiszpanii. To pochodna tradycyjnej usługi, dzięki której na mocy umowy z odbiorcą towarów i/lub usług faktor finansuje jego dostawców. Odbiorca towarów czy usług typuje dostawców (dłużników), którzy będą objęci faktoringiem odwróconym. Gdy odbiorca otrzyma od dostawców faktury za dostarczone mu towary, przekazuje je do faktora, który wypłaca im należności w terminie określonym w umowie pomiędzy odbiorcą a faktorem.
- Spłata finansowania udzielonego przez faktora spoczywa w całości na jednym podmiocie, tj. na odbiorcy. Dlatego też przed zawarciem transakcji faktoringowej faktor musi zbadać odbiorcę (swojego klienta) i ocenić jego zdolność do spłaty zobowiązań handlowych. Umowy tego typu są mało powszechne, właśnie ze względu na konieczność dobrej kondycji finansowej odbiorcy. Poza tym firma faktoringowa może poprosić odbiorcę o dodatkowe zabezpieczenie - mówi Elżbieta Urbańska, prezes spółki Polfactor i przewodnicząca Polskiego Związku Faktorów.

Faktoringiem odwrotnym mogą być zainteresowane duże firmy posiadające mniejszych dostawców, którzy mogą mieć problemy z płynnością finansową, zwłaszcza przy długich terminach zapłaty. Przykładem takich firm są duże sieci handlowe. - Na razie niewiele firm faktoringowych zdecydowało się wprowadzić ten nowy produkt do oferty. Jedną z nich jest ING Commercial Finance Polska. My, jako Polfactor, chcemy pozyskać wpierw pierwszych klientów, zanim ogłosimy wprowadzenie tej transakcji - dodaje Urbańska.

O wprowadzeniu faktoringu odwróconego myśli także Coface Poland Factoring. Według Jarosława Jaworskiego, prezesa spółki, są nim zainteresowane duże grupy zakupowe, które zrealizują w ten sposób program lojalnościowy dla dostawców.

- Dostawcy otrzymają w ten sposób środki pieniężne przed terminem, np. trzech miesięcy, przewidzianym w umowie - dodaje Jaworski.

Niektóre firmy faktoringowe twierdzą, że mają nowy produkt - faktoring samorządowy. Tak naprawdę to tylko nazwa marketingowa, bowiem chodzi o klasyczny faktoring skierowany do samorządów. W Polsce trudno znaleźć transakcję dokonaną przez samorząd przy zastosowaniu faktoringu. Jednak miasta czy powiaty mogą, przynajmniej teoretycznie, korzystać z faktoringu odwrotnego, ponieważ kupują sprzęt i usługi od przedsiębiorstw komunalnych (np. zakup lub wymiana taboru tramwajowego lub autobusowego). Dzięki faktoringowi mogą de facto uelastycznić sposoby finansowania umów.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 964 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP