PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Faktoring to więcej niż finansowanie

Autor: Rozmawiała: Renata Dudała
27-03-2006 00:00 |  aktualizacja: 05-10-2007 10:00

Rozmowa z mecenasem Markiem Królem, wspólnikiem w kancelarii White & Case W. Daniłowicz, W. Jurcewicz i Wspólnicy – Kancelaria Prawna Sp.k.

- Na czym polega factoring?
– Faktoring łączy elementy wielu instytucji prawnych uregulowanych przez prawo cywilne – przede wszystkim cesji wierzytelności, zlecenia, umowy o dzieło, pożyczki – w zależności od sytuacji i potrzeb stron. Konstrukcja umowy faktoringowej polega na tym, że wierzyciel zbywa wierzytelność, jaką posiada wobec swojego kontrahenta, nawet przed upływem terminu wymagalności na rzecz podmiotu, który w sposób profesjonalny zajmuje się dochodzeniem należności, czyli faktora. Przedsiębiorca zbywając swoje wierzytelności wobec kontrahentów zyskuje środki finansowe szybciej oraz przed terminem płatności za zapłatą stosownej prowizji uzgodnionej z faktorem. Od strony ekonomicznej factoring jest rodzajem działalności finansowej, polegającej na wykupie nieprzeterminowanych wierzytelności przedsiębiorstw należnych im od odbiorców, połączonej z finansowaniem klientów oraz świadczeniem na ich rzecz dodatkowych usług.

– Kto uczestniczy w transakcji faktoringowej?

– W faktoringu uczestniczą zawsze trzy strony. Dwie z nich są aktywne: to przedsiębiorca (faktorant), który udziela swoim odbiorcom krótkoterminowego kredytu kupieckiego oraz firma faktoringowa lub bank (faktor), który finansuje odroczone terminy płatności, przejmując od faktoranta (firma korzystająca z usługi) wierzytelności (faktury). Odbiorca towarów lub usług (dłużnik), a więc kontrahent faktoranta jest stroną pasywną. Na mocy umowy faktor nabywa wierzytelności, co w praktyce oznacza przejęcie praw do nich. Dlatego też każda wierzytelność musi spełniać ściśle określone warunki. Musi być krótkoterminowa, wymagalna, bezsporna i nieobciążona roszczeniami stron trzecich. Faktor kupuje należności, dlatego dla niego najważniejsze jest nie to, jakie przedsiębiorca ma obroty, ale jak duże są należności do kupienia i jaka jest dotychczasowa historia płatności danego odbiorcy/dłużnika.

– Co skłania firmy do korzystania z usług faktoringowych?

– Faktoring rozwiązuje problemy płynnościowe tych przedsiębiorstw, którym szybko rośnie sprzedaż z odroczoną płatnością (udzielanym kredytem kupieckim), które nie mają sprawnego działu windykacji i którym banki nie chcą udzielać kredytów obrotowych. Korzystając z faktoringu, przedsiębiorca uzyskuje natychmiastowe finansowanie, dzięki czemu może spłacać swoje zobowiązania, planować zarządzanie finansami, w znaczący sposób minimalizować ryzyko ściągnięcia należności i przeciwdziałać skutkom występowania negatywnych sytuacji w gospodarce.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 691 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP