Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Finansowanie energetyki: dwie strony ryzyka

Autor: Dariusz Ciepiela
21-07-2006 00:00
Finansowanie energetyki: dwie strony ryzyka
– Wdrożenie „Programu dla elektroenergetyki” będzie oznaczać dla sektora bankowego konieczność rozważenia takich kwestii, jak konieczność restrukturyzacji zadłużenia, w tym refinansowanie lub renegocjacje zapisów, wyznaczenie nowych limitów koncentracji kredytowej dla połączonych podmiotów, podjęcie decyzji odnośnie formy dalszego finansowania sektora energetycznego w przypadku likwidacji KDT oraz dostosowanie oferty finansowej, aby sprostać długofalowym oraz bieżącym potrzebom sektora energetycznego – wylicza Kazimierz Rajczyk, dyrektor ds. obsługi sektora energetycznego w Polsce ING Bank. 
– Przy ocenie ryzyka finansowego najważniejsze są parametry finansowe, polityka finansowa, zyskowność, struktura kapitałowa, poziom zadłużenia i elastyczność finansowa – mówi Piotr Krasnowski, dyrektor wykonawczy Citibank Handlowy. Paweł Skowroński, prezes grupy BOT, przekonuje, że realizację nowych inwestycji – zarówno w podsektorze wytwarzania, jak i dystrybucji – powinna ułatwić realizacja „Programu dla elektroenergetyki”. PRZYGOTOWANIE KOMPLEKSOWEJ STRATEGII FINANSOWEJ w energetyce

Polska energetyka ma olbrzymie potrzeby inwestycyjne i cierpi na dramatyczny niedobór środków. Instytucje finansowe mają rezerwy i mogłyby pomóc energetyce, ale boją się podjąć ryzyko. Jak sprawić, by obie strony mogły się dogadać?

– Głównym problemem, z powodu którego nie dało się zamknąć inwestycji w nowe moce produkcyjne, jest niska cena energii w Polsce – twierdzi Grzegorz Górski, prezes Electrabel Polska. – To taka cena, że nikt przy zdrowych zmysłach nie powinien nowych mocy, ceny energii wzrosną więc na pewno, bo muszą zapewnić zwrot z inwestycji.
Wiadomo, że wytwórcy nie mają własnych środków w wystarczającej ilości na zrealizowanie nowych inwestycji. wystarczającej ilości na zrealizowanie nowych inwestycji. Energetycy liczą, że koszt budowy 1 MW mocy zainstalo- Energetycy liczą, że koszt budowy 1 MW mocy zainstalowanej to ponad 1 mln euro. Koszt budowy nowego bloku w wanej to ponad 1 mln euro. Koszt budowy nowego bloku w elektrowni Łagisza o mocy 460 MW to ok. 500 mln euro. Wytwórcy chcący realizować nowe inwestycje skazani są więc na współpracę z instytucjami finansowymi. Instytucje te zaniepokojone są tym, co już od kilku lat dzieje się wokół prób rozwiązania KDT.

Paweł Skowroński, prezes grupy BOT, przekonuje, że realizację nowych inwestycji – zarówno w podsektorze wytwarzania, jak i dystrybucji – powinna ułatwić realizacja „Programu dla elektroenergetyki”. Zdaniem prezesa Skowrońskiego, program jest próbą odpowiedzi w jaki sposób zapewnić w Polsce w najbliższych latach realizację nowych inwestycji, a jednocześnie możliwie stabilnych i akceptowalnych cen energii. Siła rynku jest tutaj niewystarczająca. Skowroński zauważa, że sama budowa nowego bloku trwa około 2-3 lat. Do tego trzeba doliczyć długi okres – z polskiej praktyki to kilka lat – przygotowywania finansowania inwestycji.

– Podejmując decyzję o budowie trzeba być pewnym, że ceny, jakie uzyska się za energię sprzedawaną z nowego bloku, za kilka lat będą takie, że ta inwestycja się zwróci. My obecnie tej pewności nie mamy – twierdzi Paweł Skowroński. – Integracja pionowa ma to ułatwić, ponieważ większe podmioty mają większą siłę.

Jednym z celów konsolidacji pionowej jest poprawienie wiarygodności podmiotów, ponieważ obecnie firmy energetyczne mają ogromne kłopoty z zorganizowaniem finansowania nowych inwestycji.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 894 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP