Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Fotowoltaika: plamy na Słońcu

Autor: Dariusz Ciepiela
14-04-2013 10:13 |  aktualizacja: 10-05-2013 13:14
Fotowoltaika: plamy na Słońcu
<b>Grzegorz Górski<br />
prezes GDF Suez Energia Polska</b><br /><br />

- W perspektywie pięciu lat fotowoltaika może być w pełni konkurencyjna bez dopłat. <br /><br />

Prawdopodobnie przed 2020 r. fotowoltaika będzie rozwijana na masową skalę.

Energetyka solarna rozwija się w Polsce znacznie wolniej niż w innych krajach Unii Europejskiej. Cóż z tego, że projekt systemu wsparcia jest korzystny dla branży, skoro wciąż nie ma ustawy.

Z danych Urzędu Regulacji Energetyki (URE) wynika, że w Polsce działa raptem dziewięć instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy zaledwie 1,289 MW. Dysproporcja z resztą Europy jest ogromna.
W roku 2011 r. na całym świecie podłączono źródła fotowoltaiczne o mocy 29,7 GW, podczas gdy w roku 2010 było to 16,8 GW. "Odpowiedzialność" za tę dynamikę aż w 75 proc. przypada na kraje europejskie. Tylko w 2011 r. na naszym kontynencie do sieci podłączono nowe źródła fotowoltaiczne o łącznej mocy 21,9 GW (w roku 2010 jedynie 13,4 GW).

Na krajowym podwórku to, czy fotowoltaika rozwinie się na zauważalną skalę, właśnie się decyduje. Jak wiadomo, zapisy Pakietu klimatyczno-energetycznego zobowiązują nas m.in. do zwiększenia do 2020 r. udziału energii ze źródeł odnawialnych w bilansie energetycznym do 15 proc. - Osiągnięcie tego celu wymaga zwiększenia liczby przedsięwzięć w sektorze energetyki odnawialnej, w tym również inwestycji z zakresu fotowoltaiki.

Aby ten cel był możliwy do zrealizowania, konieczne są sprzyjające rozwiązania prawne - przypomina Paweł Białobok, prawnik z kancelarii DLA Piper.

Świeci czy gaśnie?

Mimo potocznego przekonania o niedostatku nasłonecznienia w naszym kapryśnym klimacie, Polska bezsprzecznie ma potencjał rozwoju fotowoltaiki.

Z raportu Instytutu Energetyki Odnawialnej (IEO) wynika, że w Polsce już jest ok. 180 firm zajmujących się produkcją, dystrybucją lub montażem elektrowni fotowoltaicznych lub jej podzespołów.

Spośród wszystkich firm, które w ub.

roku prezentowały ofertę i wykazywały aktywność w kraju, dominują firmy zajmujące się dystrybucją, które stanowią ponad 90 proc. W bazie danych widnieje 14 producentów modułów fotowoltaicznych, podczas gdy przed pięciu laty było ich czterech. Jednak...

- W oczekiwaniu na uchwalenie ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE), w 2012 roku niemalże całkowicie została wyhamowana realizacja nowych inwestycji w Polsce. Producentom pozostaje obecnie w zasadzie tylko eksport - wyjaśnia Grzegorz Wiśniewski, prezes zarządu IEO.

W myśl jednego ze scenariuszy w "Krajowym planie działania w zakresie energii ze źródeł odnawialnych", przy wdrożeniu systemu feed in tariff (FiT) na koniec 2020 r. w Polsce możemy osiągnąć moc zainstalowaną w fotowoltaice rzędu 1800 MW. Oznacza to średni roczny przyrost rzędu 200 MW.
<b>Grzegorz Górski<br />
prezes GDF Suez Energia Polska</b><br /><br />

- W perspektywie pięciu lat fotowoltaika może być w pełni konkurencyjna bez dopłat. <br /><br />

Prawdopodobnie przed 2020 r. fotowoltaika będzie rozwijana na masową skalę.
 SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 894 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP