Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Fundusz poręczeniowy lekarstwem na bezrobocie?

Autor: Marcin Król
19-04-2001 00:00

Czy utworzenie śląskich funduszy poręczeń kredytowych może okazać się skutecznym antidotum na rosnące w regionie bezrobocie? Na to pytanie próbowano znaleźć odpowiedź podczas specjalnego spotkania, które odbyło się w marcu w Głównym Instytucie Górnictwa w Katowicach.

Prócz burmistrzów i prezydentów miast w spotkaniu uczestniczyli zastępca dyrektora ds. Programów celowych Banku Gospodarstwa Krajowego, Tomasz Sypuła, prezes Fundacji Agencji Rozwoju Regionalnego, Tomasz Kukliński oraz wiceprezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Włodzimierz Dzierżanowski. Spotkanie poprowadził senator RP, Adam Graczyński.
Fundusze poręczeń kredytowych nie są niczym nowym. W 1994 roku dzięki Bankowi Gospodarstwa Krajowego przy wsparciu funduszy pomocowych powołano do życia krajowy fundusz poręczeniowy, zaś do chwili obecnej powstało ok. 20 regionalnych funduszy poręczeniowych. Stanowią one w głównej mierze alternatywę dla tworzenia małych i dużych przedsiębiorstw. Na świecie stosuje się szereg sposobów wspierania MSP, poczynając od pomocy bezpośredniej, jak udostępnianie dotacji lub ulg podatkowych, poprzez preferencyjne kredyty, na szkoleniach i wyspecjalizowanym doradztwie kończąc. Fundusze poręczeń kredytowych są jednym z najbardziej interesujących i rozpowszechnionych sposobów. Ich fundamentalną zaletą jest bliska współpraca z bankami i zwiększanie puli kredytów dostępnych dla MSP, stosunkowo niewielkie koszty, a wreszcie niezakłócanie zasad wolnej konkurencji. Z tych doświadczeń skorzystały m.in. borykające się z 25% bezrobociem Starachowice. Dzięki funduszowi poręczeniowemu udało się tam utworzyć 422 miejsca pracy.
- Najistotniejszy jest cel naszego działania - mówił prezes Fundacji Agencji Rozwoju Regionalnego. - Jasno sprecyzowany ułatwia dostęp do źródeł finansowania. Utworzenie tak wielu nowych miejsc pracy, w borykających się z bezrobociem Starachowicach, dowodzi, że fundusze poręczeniowe zdają swój egzamin.
Droga do uzyskania funduszu poręczeniowego nie jest jednak łatwa. Podstawową barierą jest brak zabezpieczenia i kapitału. Małe szanse mają firmy nie posiadające historii kredytowej, która wskazuje, że przedsiębiorstwo jest w stanie zapłacić zaciągnięty kredyt.
- Dlatego istnieje konieczność powołania odpowiednich instytucji, które by właśnie tym się zajęły - tłumaczył senator RP, Adam Graczyński.- Istotny wpływ będą miały gminy, które na ten cel powinny wyłożyć 1,5 - 2 mln złotych. Taka suma jest wstępnie potrzebna, by utworzyć fundusz. Pamiętajmy, że fundusz nie tylko kreuje przedsiębiorczość, ale przede wszystkim tworzy miejsca pracy.
Instytucja funduszu poręczenia kredytowego usuwa jedną z najważniejszych przeszkód, jaką jest brak zabezpieczenia kredytu, tym samym obniżając znaczenie innych przeszkód. Tego typu instytucje działają w co najmniej 85 krajach świata.
Czy fundusze poręczeń kredytowych spotkają się z zainteresowaniem burmistrzów i prezydentów miast województwa śląskiego - na to pytanie odpowie nam najbliższa przyszłość. Aby do tego doszło nieodzownym czynnikiem będzie stworzenie odpowiedniego klimatu i świadomości, które będą temu sprzyjały. Pomoc obiecała również Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.
- W tym roku zamierzamy wspomóc 18 lokalnych inicjatyw. Na ten cel przeznaczonych zostanie 18 mln złotych - powiedział wiceprezes PARP, Włodzimierz Dzierżanowski.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 570 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP