Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Fundusze inwestycyjne w akcji

Autor: Katarzyna Walterska
19-11-2010 00:00
Fundusze inwestycyjne w akcji
Aktywa netto funduszy inwestycyjnych i udziały w rynku

Coraz bardziej upodobniamy się do naszych zachodnich sąsiadów. Dlatego, zdaniem Piotra Kukowskiego, prezesa IDEI TFI, w Polsce będzie rosło zainteresowanie funduszami inwestycyjnymi.

- Już blisko 110 mld zł warte są aktywa zgromadzone w funduszach inwestycyjnych. We wrześniu ich wartość zwiększyła się o 3,6 proc., do 109,41 mld zł. Co sprawiło, że wbrew regule, zgodnie z którą po wakacjach następuje jeden ze słabszych miesięcy, aktywa wzrosły?
- Napływ kapitału jest, i to spory, ale przede wszystkim do funduszy dłużnych. Zwykle środki w większości płynęły do funduszy akcyjnych; teraz jest inaczej. Myślę, że ma to związek z jednej strony z wprowadzeniem nowych dyrektyw unijnych dotyczących bezpieczeństwa klientów, a z drugiej spowodowane zostało zwiększoną ostrożnością klientów po fali kryzysu. Może także ich większą wiedzą i świadomością tego, czym są produkty TFI i jakie wiąże się z nimi ryzyko.

- Od początku roku do funduszy akcji rynków wschodzących napłynęło ponad +43,4 mld dolarów. Podobne zainteresowanie rynkami wschodzącymi widać było w roku 2007 roku. Dlaczego inwestorzy są teraz tak mocno zainteresowani rynkami wschodzącymi?

- Prawdopodobnie dlatego, że inwestorzy obserwując rynek, stwierdzają, że dojrzałe rynki będą się rozwijały wolniej. Większość państw, w których one funkcjonują, ma spore deficyty; będą się więc rozwijać w mniejszym tempie. A gospodarki wschodzące dobrze się zachowywały w czasie kryzysu. Teraz czują wiatr w żaglach. Wszyscy są przekonani, że na rynkach wschodzących wzrosty gospodarcze będą spore. Jeśli zarządzający funduszami globalnie mają do wyboru z jednej strony rynki dojrzałe, które, jak się spodziewają, będą się zachowywały średnio albo poniżej średniej, a z drugiej strony rynki rozwijające się, to naturalne, że wybierają rynki wschodzące.

IDEA TFI też planuje przekształcenie jednego ze swoich funduszy w fundusz rynków wschodzących. Złożyliśmy już wniosek do KNF. Prawdopodobnie będzie on dostępny już pod koniec roku.

- Powszechnie wiadomo, że ostatni kryzys był wynikiem nadmiernej konsumpcji, życia na kredyt. Teraz gospodarki na całym świecie powoli się podnoszą z recesji. Czy pana zdaniem idą tłuste lata dla funduszy?
Aktywa netto funduszy inwestycyjnych i udziały w rynku  SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP