Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Fundusze UE a innowacyjność - czy polskie przedsiębiorstwa wykorzystają szansę?

Autor: Adam Sofuł
15-03-2015 09:55 |  aktualizacja: 15-03-2015 10:09
Fundusze UE a innowacyjność - czy polskie przedsiębiorstwa wykorzystają szansę?

foto: Piotr Waniorek / Żelazna Studio, materiały prasowe, shutterstock

Plan jest ambitny: do 2020 r. Polska ma się znaleźć w dwudziestce gospodarczych potęg świata. Musimy jednak przestawić gospodarkę na innowacyjne tory, a jednym z narzędzi będą unijne fundusze.

W najbliższej siedmiolatce pieniędzy na innowacyjne projekty nie powinno zabraknąć. Program Operacyjny Inteligentny Rozwój (następca Innowacyjnej Gospodarki), w którym kumuluje się gros wydatków na innowacyjność, zasili kwota 8,6 mld euro. Na projekty badawczo-rozwojowe przedsiębiorstw i konsorcjów naukowo-przemysłowych trafi ok. 3,85 mld euro. Na przedsięwzięcia innowacyjne w firmach przeznaczono ok. 2,2 mld euro. Blisko miliard euro to pieniądze m.in. na tworzenie warunków prowadzenia przedsięwzięć badawczo-rozwojowych przez firmy, a 1,22 mld euro - na zwiększenie potencjału naukowo-badawczego.
Nie jest wszak powiedziane, że innowacyjne rozwiązania nie będą finansowane i z kolejnych unijnych programów. Według pierwszych szacunków, łącznie z innymi projektami przedsiębiorstwa na inwestycje w badania i innowacje plus podnoszenie konkurencyjności mogą otrzymać prawie 16 mld euro!

Duże sumy. Ale czy większe pieniądze to wystarczający warunek do przestawienia gospodarki na nowe tory?

Innowacyjne wzmożenie

Gdyby perspektywy polskiej innowacyjności szacować na podstawie doniesień prasowych, można by zacierać ręce z zadowolenia. Ze świecą szukać polityka, który nie deklaruje działań na rzecz większej innowacyjności. Mnożą się też programy wsparcia, nowe inicjatywy, parki technologiczne, klastry, granty, fundusze…

Kierunek zmian trudno kwestionować. Proste rezerwy wzrostu się wyczerpują. Pułapka średniego dochodu okazuje się realną perspektywą. Jak podkreśla Ryszard Petru, szef Towarzystwa Ekonomistów Polskich - nie jesteśmy już tak tani pod względem kosztów pracy jak Chiny ani nie wytwarzamy towarów tak wysokiej jakości czy tak zaawansowanych technologicznie jak Niemcy. To oznacza, że nasze możliwości konkurowania na globalnych rynkach mocno się zawężają. A zatem: kurs na innowacyjność. Pytanie tylko: jaki?

Statystyki tymczasem nie napawają optymizmem. Według Eurostatu, wydatki na działalność badawczo-rozwojową (jeden z głównych wskaźników innowacyjności) wyniosły 0,87 proc. PKB, przy średniej unijnej nieco ponad 2 proc. Są i dobre wiadomości: w ciągu pierwszej dekady naszego członkostwa w UE wydatki na ten cel wzrosły nominalnie ponad trzykrotnie: z 1,14 mld euro w 2004 r. do 3,44 mld euro w 2013 r.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


22 086 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP