Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Fundusze UE: wszystko za rozwój

Autor: Piotr Stefaniak
12-07-2013 14:56 |  aktualizacja: 15-07-2013 09:12
Fundusze UE: wszystko za rozwój
Fot. Fotolia

Samorządy odrobiły lekcję korzystania ze środków unijnych dla realizacji planów inwestycyjnych. Nowa perspektywa finansowa oznacza konieczność dostosowania się do nowych reguł. To może być szok...

W końcu czerwca przedstawiciele rządów państw Unii zatwierdzili w Brukseli porozumienie z Parlamentem Europejskim w sprawie nowego, wieloletniego budżetu Unii na lata 2014-20. Z łącznej puli 908 mld euro rzeczywistych płatności, Polska otrzyma 105,8 mld euro, w tym na politykę spójności 72,9 mld euro (na politykę rolną - 28,5 mld euro).
Gestorem ok. 40 proc. środków spójności staną się jednostki samorządu terytorialnego (JST ).

Coś się zmienia

Z projektu wieloletniego budżetu UE na lata 2014-20 wynikają trzy nowe i korzystne sprawy praktyczne. Oto Rada Europy zgodziła się na dofinansowanie projektów samorządowych na poziomie 85 proc. (na Mazowszu, w regionie bardziej rozwiniętym - 80 proc.). Po drugie, w projektach dofinansowanych z Funduszy Europejskich podatek VAT będzie kosztem kwalifikowalnym, co oznacza możliwość jego refundacji. Po trzecie wreszcie, o ponad 5 mld euro wzrośnie kwota środków z polityki spójności do wykorzystania przez Polskę. I z tym jest pewien ambaras... Jak przyznała podczas spotkania z samorządowcami minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska, największym problemem jest właśnie podział przyszłych środków między programy krajowe a wojewódzkie. To efekt unijnych wytycznych, kładących nacisk na wykorzystanie "potencjałów terytorialnych". W ślad za tym idzie większa decentralizacja wprowadzania funduszy europejskich, a na poziom regionalny trafi znaczna część pieniędzy.

Plany rządowe i samorządów spotkają się w kontrakcie terytorialnym, który Komisja Europejska zatwierdzi w końcu tego roku.

Alokacja środków dla samorządów odbywa się głównie przez 16 regionalnych programów operacyjnych (RPO) oraz ponadregionalny program dla województw Polski Wschodniej (PW).

RPO zasili ok. 60 proc. funduszy strukturalnych (Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego i Europejski Fundusz Społeczny) dla tej kategorii regionów, a PW - ok. 1,9 mld euro.

Obszary wiejskie skorzystają też ze wsparcia pozostałych tzw. Wspólnych Ram Strategicznych (WRS), którymi (poza Funduszem Spójności) są m.in. Europejski Fundusz Rolny i Europejski Fundusz Morski i Rybacki.

Integralną częścią terytorialnej polityki spójności ma być jej wymiar miejski.

Z tej przyczyny programowanie wieloletnich zadań inwestycyjnych aglomeracji określi osobny instrument - Krajowa Polityka Miejska. Wsparcie unijne dopomoże nie tylko dużym miastom, lecz także ich otoczeniu.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 570 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP