Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Fuzja nadziei i ryzyka

Autor: Dariusz Malinowski
05-10-2012 00:00
Fuzja nadziei i ryzyka
Czy konsolidacja polskiej chemii to dobre posunięcie?

Połączenie Zakładów Azotowych Puławy i Grupy Tarnów, to jedna z najważniejszych decyzji gospodarczych podjęta w ostatnich latach. Realizacja celu nie będzie jednak łatwa, prosta i bezbolesna.

Połączenie dwóch dużych firm zawsze jest procesem kosztownym, trudnym i nie zawsze udanym. Statystyki są nieubłagane. Połowa połączeń kończy się fiaskiem.
Niekiedy nawet po - wydawałoby się - udanej fuzji następuje kryzys i rozwód.

Przykładem może służyć choćby branża motoryzacyjna. Odtrąbione jako sukces połączenie niemieckiego Daimlera z amerykańskim Chryslerem zakończyło się po niespełna dziewięciu latach "zerwaniem" i wzajemnymi oskarżeniami.

By tak się nie stało w przypadku Tarnowa i Puław, fuzja musi zostać dopracowana w najdrobniejszych szczegółach.

Bez tego zamiast sukcesu czeka nas spektakularna klapa. I tylko trochę pomaga połączeniu fakt, że obie firmy pozostają pod kontrolą jednego właściciela.

Groźny monopol?

Zanim jednak rozpocznie się dopracowywanie szczegółów, potrzebna jest zgoda urzędników. Zgodnie z przepisami, transakcja podlega zgłoszeniu do urzędu antymonopolowego, jeżeli biorą w niej udział firmy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył miliard euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce. Puławy i Grupa Tarnów przekraczają obie te granice.

Fuzja ma ogromne znaczenie dla przyszłości polskiego rynku chemicznego.

Jednak nie wszyscy oklaskują ten pomysł. Już teraz podnoszą się pierwsze głosy sprzeciwu.

- Sprawa konsolidacji tych dwóch podmiotów narusza naszym zdaniem nie tylko przepisy ustawy o ochronie konkurencji, ale tak naprawdę finalnie może być wymierzona w każdego konsumenta - czytamy w stanowisku niezależnego producenta nawozów, spółki Luvena z Lubonia.

Chodzi głównie o skalę działalności połączonych firm. Z danych statystyczny wynika, że po konsolidacji Grupy ZA Tarnów z ZA Puławy sprzedaż fosforu w przeliczeniu na pięciotlenek fosforu wyniesie ok. 83 proc., a sprzedaż azotu w przeliczeniu na czysty składnik - ok. 82 proc. - "Przedstawione zestawienia nasuwają kolejne, retoryczne pytanie o zgodność planowanej konsolidacji z przepisami ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów. Z powyższych wyliczeń wprost wynika, iż ustalony w ustawie o ochronie konkurencji i konsumentów próg 40 proc. udziału w rynku dla domniemywania pozycji dominującej przedsiębiorcy, Grupa Azoty Tarnów przekracza już w chwili obecnej" - czytamy w stanowisku Luveny. - "Koncentracja ZA Tarnów i ZA Puławy doprowadzi do umocnienia tej pozycji dominującej do tego stopnia, iż podmiot ten w zasadzie osiągnie pozycję monopolisty.
Czy konsolidacja polskiej chemii to dobre posunięcie?  SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP