PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

G. Verheugen: trzeba przekonać świat do redukcji emisji gazów cieplarnianych

Autor: Dariusz Ciepiela
02-02-2011 00:00
G. Verheugen: trzeba przekonać świat do redukcji emisji gazów cieplarnianych

Zdaniem Güntera Verheugena, komisarza UE ds. przemysłu i przedsiębiorczości w latach 2004-09, trzeba przekonać inne regiony świata, by podjęły porównywalne z unijnymi zobowiązania w sprawie redukcji emisji gazów cieplarnianych.

- Jak pan ocenia aktualną politykę energetyczną Unii Europejskiej?
- Teraz, gdy Traktat Lizboński wszedł w życie - czyli już od roku, mamy podstawy dla europejskiej polityki energetycznej. To jest już podstawa traktatowa, więc z czasem polityka energetyczna będzie polityką bardziej europejską niż narodową.

Polityka energetyczna Unii Europejskiej już istnieje. Opiera się ona na pięciu priorytetach: dążeniu do stworzenia Europy efektywnej energetycznie, budowie autentycznie paneuropejskiego, zintegrowanego rynku energii, upodmiotowieniu Europejczyków i zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego, a także zapewnieniu europejskiego przywództwa w dziedzinie innowacji i rozwoju nowoczesnych technologii energetycznych oraz wzmocnieniu zewnętrznego wymiaru polityki energetycznej Unii Europejskiej. Te priorytety mają pomóc w realizacji już przyjętych celów 3 x 20.

- Twierdzi pan, że polityka europejska zastąpi polityki prowadzone przez poszczególne państwa członkowskie. Obecnie wiele jednak krajów UE prowadzi samodzielne polityki energetyczne i finansowe, bez oglądania się na politykę europejską.

- Pana obserwacja jest trafna. Rzeczywiście, patrząc dziś na Unię Europejską, widzimy tendencję polegającą na tym, że kraje członkowskie skłonne są w większym stopniu dbać o swoje narodowe interesy niż o wspólne cele i korzyści. To skutek kryzysu, który dotknął nasze gospodarki.

Trzeba pamiętać, że w polityce energetycznej Unii następowały pewne przemiany.

W latach 2006-07 agenda europejska zorientowana była na konkurencyjność. Staraliśmy się osiągnąć konkurencyjność Europy i przemysłu europejskiego. Potem nastąpiła zmiana i podjęliśmy walkę ze zmianami klimatycznymi oraz zobowiązaliśmy się do redukcji emisji gazów cieplarnianych. Staramy się czynić to w taki sposób, by nie zakłócić zdolności konkurencyjnych przemysłu.

Problemy związane ze zmianami klimatycznymi być może zostały teraz nieco odłożone na bok, co wynika z kryzysu, który dotknął wiele naszych gospodarek. Myślę jednak, że kwestie polityki energetycznej, wzrostu efektywności energetycznej i wdrażania nowoczesnych technologii energetycznych to są takie "megatrendy". Cały czas będą tu zachodziły małe zmiany, ale kierunki, czyli podniesienie efektywności energetycznej i rozwój nowoczesnych technologii energetycznych, jako sprawy najważniejsze, nigdy nie znikną z naszego pola widzenia.

KOMENTARZE (20)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


45 151 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP