Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Gaz łupkowy - minister zakasał rękawy

Autor: Nowy Przemysł (Ireneusz Chojnacki, Jacek Ziarno)
08-05-2014 10:14
Gaz łupkowy - minister zakasał rękawy
Fot. PTWP (Piotr Waniorek)

Gaz z łupków? Nie wszyscy inwestorzy robią to, do czego się zobowiązali. Będziemy ich dyscyplinować - zapowiada Maciej Grabowski, minister środowiska, w rozmowie z Ireneuszem Chojnackim i Jackiem Ziarno.

"Klimat i środowisko są (…) podporządkowane krótkowzrocznym interesom gospodarczym. Jeżeli priorytetem nowego ministra środowiska będzie przyspieszenie wydobycia gazu łupkowego, to mamy kompletne pomieszanie kompetencji między resortami. W wizji nowego szefa resortu środowiska będzie on de facto wykonywał pracę ministra gospodarki" - mówiła Dorota Zawadzka-Stępniak z WWF Polska. Po pana nominacji wśród ekologów powracają obawy, formułowane kiedyś przy zmianie szyldu resortu z "ochrony środowiska" na "środowiska".
- Minister odpowiada i za ochronę środowiska, i za zagospodarowanie złóż surowców. Oczywiste, że czasami te cele pozostają ze sobą w konflikcie, ale po to właśnie potrzebny jest ktoś, kto ważyłby obie, istotne dla państwa racje.

A już mówiąc szczegółowo: priorytet, który postawiłem sobie na początku urzędowania, czyli przyspieszenie prac poszukiwawczo-rozpoznawczych i wydobycia gazu łupkowego, nie stoi w sprzeczności z wartościami środowiskowymi. Przeciwnie! Zmiany, które proponujemy, wzmacniają kontrolę oddziaływania tych robót na otoczenie geologiczne i przyrodnicze. Ku temu m.in. zmierza rozszerzenie kompetencji, uprawnień i roli Wyższego Urzędu Górniczego czy inspektorów ochrony środowiska.

Minister Andrzej Kraszewski był fachowcem od ochrony środowiska, pana zaś bezpośredni poprzednik, Marcin Korolec, do momentu objęcia ministerialnej teki pozostawał - tak, jak pan - specjalistą od gospodarki. Jak przydaje się panu teraz doświadczenie zdobywane przez wiele lat w Instytucie Badań nad Gospodarką Rynkową i w Ministerstwie Finansów?

- W Instytucie prowadziłem sporo projektów, które były bliskie środowisku, m.in. dotyczących ekologicznej reformy podatkowej czy subsydiowania różnych źródeł energii. Stąd bierze się moja pierwotna znajomość rzeczy, a także osób, które się problemami środowiska zajmują. Nie widzę zatem sprzeczności między moim doświadczeniem a obecną funkcją. Niewątpliwie w pracy przydaje mi się teraz i to, że znam teoretyczne i praktyczne tajniki procesów finansowych czy gospodarczych. Nie jestem dobrym odzwierciedleniem niewątpliwie atrakcyjnego obrazu "laik na ministerialnym fotelu". Z drugiej strony, muszę powiedzieć, że skala zadań ministra środowiska jest niezwykle duża. Przypomnę, że to m.in. ochrona środowiska, w tym emisje zanieczyszczeń, geologia i gospodarka zasobami naturalnymi, gospodarka wodna, lasy, parki narodowe, łowiectwo, energetyka jądrowa i tak dalej… Ze świecą szukać kogoś, kto byłby jednakowo i bez reszty biegły we wszystkich tych dziedzinach.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP