Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Gaz musi drożeć

Autor: Dariusz Malinowski
24-09-2007 00:00 |  aktualizacja: 28-09-2007 11:22
Gaz musi drożeć
<b>Mirosław Dobrut, prezes zarządu Izby Gospodarcze j Gazownictwa</b>:

Ceny gazu nie powinny rosnąć. Odbiorców krajowych broni stabilny kurs złotówki do dolara. Relatywnie płacimy za 1000 m sześc. surowca mniej niż przed kilkoma laty, kiedy to dolar był znacznie mocniejszy. 

Trudno prognozować ceny w dłuższej perspektywie, bo zbyt wiele czynników ma wpływ na ceny. Jednak pole manewru PGNiG nie jest także zbyt wielkie. Już obecnie obserwujemy, że w niektórych regionach kraju ludzie odchodzą od gazu. Spalają węgiel, śmieci powstałe w gospodarstwach domowych, czy też chrust. Podwyżka cen mogłaby więc oznaczać utratę klientów. <b>Michał Szubski, były prezes Mazowieckiej Spółki Gazownictwa</b>: w krótkoterminowej perspektywie podwyżki gazu jeśli już będą, to raczej "inflacyjne". Ceny gazu nie są ustalane w oderwaniu od otoczenia rynkowego. Jeśli będą zbyt wysokie, to ludzie przestawią się na inne paliwa.

Ceny gazu w Polsce są jednymi z najniższych w Unii Europejskiej. Zasadne jest więc pytanie - w jakiej skali i kiedy czekają nas podwyżki. Bo to, że nastąpią, wydaje się być pewne.

Co roku odbiorcy indywidualni oraz mniejsze firmy otrzymują około 36 mln rachunków za gaz. Dla wielu gospodarstw domowych roczne opłaty za "błękitne paliwo" to znacząca pozycja w domowym budżecie. Co jednak składa się na opłatę za gaz?
Po pierwsze, cena metra sześciennego surowca. Po drugie, abonament. Kolejnymi częściami składowymi rachunków są opłata przesyłowa zmienna (w skrócie opłata za transport gazu uzależniona od faktycznej ilości przesłanego surowca) oraz opłata przesyłowa stała (rodzaj ryczałtu za transport gazu).

Już z tego widać, że cena nie może być stała, zwłaszcza że rynek gazu jest jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się. Następstwem tego są szybko zmieniające się ceny.


Rynek rządzi cenami

Zanim jednak napiszemy o ile mogą wzrosnąć rachunki za gaz u Kowalskiego czy Nowaka, zastanówmy się, od czego zależą ceny gazu na świecie. Polska nie funkcjonuje bowiem w oderwaniu od światowych dostaw gazu i cen ustalanych przez potentatów

- Gaz to normalne paliwo, którego ceny wyznacza rynek. Koszt metra sześciennego gazu zależy od umów handlowych - mówi były minister gospodarki, poseł SLD Jacek Piechota.

Większość firm, by zabezpieczyć się przed wahaniem cen (daje to także poczucie stabilizacji), zawiera kontrakty długoi średnioterminowe. Ceny w kontraktach ustalane są w odniesieniu do tego, co się dzieje na giełdach. Firmy zwykle pozostawiają sobie również furtkę w postaci możliwości renegocjowania ceny w przypadku, gdyby ceny nagle spadły lub wzrosły.

Od początku lat dziewięćdziesiątych gazem ziemnym handluje się na dużą skalę w transakcjach terminowych na nowojorskiej giełdzie (NYMEX). Jeden kontrakt opiewa na 10 miliardów brytyjskich jednostek cieplnych używanej w krajach anglosaskich miary ciepła, oznaczającej ilość energii potrzebnej do podgrzania funta, czyli niespełna pół litra wody, o jeden stopień Fahrenheita (w przybliżeniu jeden metr sześcienny gazu to niespełna trzy i pół tysiąca brytyjskich jednostek cieplnych).


Złe perspektywy

Niestety, wszystko wskazuje na to, że ceny gazu będą szybko rosły. Dzieje się tak z wielu powodów, ale najważniejszym jest rosnące zapotrzebowanie na ten surowiec i pozostająca powoli w tyle produkcja.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP