Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Gaz-System - spółka specjalnego przeznaczenia

Autor: Dariusz Malinowski
11-10-2008 00:00 |  aktualizacja: 11-10-2008 15:50
Gaz-System - spółka specjalnego przeznaczenia
<b>Bernard Rudkowski</b>, prezes zarządu G.EN. Gaz Energia

Biorąc pod uwagę specyfikę rynku gazu ziemnego w Polsce i występujące na nim paradoksy, trudno w sposób jednoznaczny odpowiedzieć na pytanie o przyszłość niezależnych dystrybutorów.

Z jednej strony Polska to kraj, w którym blisko połowa mieszkańców nie ma dostępu do gazu sieciowego, systematycznie rośnie zapotrzebowanie na gaz ziemny i co najważniejsze, nie brakuje potencjalnych klientów chcących korzystać z tego ekologicznego i uniwersalnego źródła energii.

Z drugiej strony jednak słabo rozwinięta infrastruktura przesyłowa, ograniczenia administracyjno-prawne oraz problemy z zakupem większych ilości surowca hamują energiczny rozwój niezależnych dystrybutorów.

Mimo wszystko uważam, że na polskim rynku gazu ziemnego jest wystarczająco dużo miejsca na dalsze inwestycje infrastrukturalne, które mogą być realizowane zarówno przez dużych, jak i małych graczy rynkowych. Jako niezależny operator systematycznie inwestujemy na obszarach, gdzie nie ma sieci gazowej, rozwijając w ten sposób naszą działalność.
Zdaniem wiceprezesa Gaz-Systemu <b>Pawła Stańczaka</b>, rozbudowa zdolności firmy jest warunkiem liberalizacji całego krajowego rynku gazu.

Firma ta jest nieodzowna dla prawidłowego funkcjonowania systemu gazowniczego w Polsce, ale tylko specjaliści doceniają jej znaczenie. Ambitne plany inwestycyjne Operatora Gazociągów Przesyłowych Gaz-System napotykają wiele przeszkód.

Gaz-System to stosunkowo młoda firma. Jej powstanie należy wiązać z postanowieniami tzw. Dyrektywy Gazowej. Przyjęty w 2003 roku przez Radę i Parlament Europejski dokument zobowiązywał przedsiębiorstwa gazownicze do rozdzielenia technicznego przesyłu gazu od obrotu i umożliwienia innym podmiotom korzystania z sieci przesyłowej na równych zasadach (zasada TPA - Third Part Access).
Drugim czynnikiem, który miał wpływ na powstanie spółki, były plany wejścia na GPW Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. Zgadzając się na wejście PGNiG na giełdę, Skarb Państwa nakazał wydzielenie ze struktury firmy części przesyłowej.

I tak 16 kwietnia 2004 r. narodził się Gaz-System, wówczas jeszcze jako PGNiG - Przesył sp. z o.o.). Początkowo całość udziałów spółki objął PGNiG. Od tego momentu nowa firma przejęła nadzór oraz odpowiedzialność za transport gazu ziemnego strategicznymi gazociągami w Polsce. 28 kwietnia 2005 r. PGNiG przekazał państwu wszystkie udziały w Gaz-System.


Zbyt szybkie wydzielenie?


Co ciekawe, mimo że wpływ na powstanie Gaz-System miały decyzje w Brukseli, to do dzisiaj trwają dyskusje, czy faktycznie tak szybkie wydzielenie operatora gazociągów przesyłowych miało sens, czy nie należało się z taką decyzją wstrzymać. Niedawno przedstawiciele niemieckiego potentata gazowego, m.in. zajmującego się przesyłem i magazynowaniem gazu Win-Gas, przekonywali, że w Polsce taki krok był o tyle łatwy, że wszystkie spółki miały jednego właściciela.

W Niemczech, gdzie firmy są prywatne (akcjonariusze), takie kroki były bardzo kłopotliwe. - Bo który właściciel zdecyduje się na zbycie ważnej części składowej majątku. Co więcej, kto ma dbać o wydzieloną infrastrukturę i skąd wziąć pieniądze na inwestycje? Ten problem dotyczy zresztą nie tylko sieci gazowej, ale i energetycznej - argumentował wysokiej rangi przedstawiciel Wingasu. Problem jest na tyle znaczący, że w wielu państwach UE do rozdziału operatorów sieci przesyłowej w energetyce i gazownictwie w ogóle nie doszło.

Problem zbyt skromnych środków widoczny jest także w naszym kraju. Gaz-System, mimo że posiada kapitał zakładowy w wysokości ponad dwóch miliardów złotych i będzie dokapitalizowany aportem w postaci majątku od Skarbu Państwa, które PGNiG przekaże w ramach dywidendy za 2007 i 2008 rok, będzie musiał starać się o pozyskanie środków finansowych w postaci kredytów i dofinansowanie z UE na realizację swoich inwestycji.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 570 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP