PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Gaz wobec wyzwań

Autor: Jarosław Maślanek
18-11-2011 00:00
Gaz wobec wyzwań
fot. PTWP
<b>Andrzej Chabrzyk<br>
architekt rozwiązań biznesowych SAP</b><br><br>
- Firmy z sektora gazowego będą potrzebowały nowoczesnych rozwiązań IT, aby sprostać wymogom regulacji europejskich i zmianom europejskiego rynku gazu ukierunkowanym na dalszą liberalizację i otwartość. <b>Paweł Wiechecki<br>
Infovide-Matrix SA </b><br><br>

Spodziewamy się, że główne inwestycje IT w sektorze gazowym zostaną skierowane na trzy kluczowe zagadnienia: wymianę i ujednolicenie systemów obsługi klienta, w tym unowocześnienie systemów billingowych, budowę inteligentnych sieci oraz rozwój systemów wspierania zarządzania. Wprawdzie sektor gazowy nie działa jeszcze na w pełni wolnym rynku, ale pojawienie się realnej konkurencji dla dominujących obecnie graczy jest tylko kwestią czasu. Wolny rynek i konieczność ciągłego poprawiania swojej pozycji konkurencyjnej jest największym katalizatorem wzrostu roli IT.
<b>Andrzej Janowski<br>
Oracle Utilities Global Business Unit </b><br><br>

Sektor gazowy w Polsce, podobnie jak sektor elektroenergetyczny, to obszar o największym potencjale wzrostu w zakresie rozwiązań IT w najbliższych latach. W pierwszej kolejności przyszłością dla branży będą rozwiązania związane ze smart meteringiem. Kolejnym obszarem są rozwiązania umożliwiające rozliczanie klientów za zużytą energię, która może pochodzić z różnych źródeł. Już teraz w niektórych krajach odbiorcy elastycznie korzystają albo z gazu, albo z energii elektrycznej, w zależności od kosztów danego nośnika w danej chwili.

Obsługa klienta, liberalizacja i zarządzanie rozproszoną infrastrukturą to główne obszary wykorzystania rozwiązań IT w sektorze gazowym. Najbliższe lata to czas sporych inwestycji w informatykę.

Pod wieloma względami wymogi spółek gazowych, jeżeli chodzi o zastosowanie nowoczesnych rozwiązań IT, zbliżone są do energetyki. Obszarami, które wyróżniają sektor gazowy, są więc obsługa klienta, zarządzanie majątkiem, budowa sieci inteligentnych oraz sprostanie zmieniającym się regulacjom europejskim i wynikającym stąd zmianom rynkowym.
- Jednak w przeciwieństwie do energetyki, w przypadku sektora gazowego zadania z tym związane spoczywają przede wszystkim na barkach jednej organizacji, spółek i Grupy PGNiG, które obsługują zdecydowaną większość sprzedaży i dystrybucji gazu w Polsce - wskazuje Andrzej Chabrzyk, architekt rozwiązań biznesowych SA P. - Ta sytuacja stwarza ogromne możliwości zbudowania spójnego biznesowo i technologicznie rozwiązania informatycznego i ukierunkowanej na efektywność standaryzacji kluczowych procesów biznesowych.

Sektor gazowy stawia również szczególne wymagania w zakresie bezpieczeństwa eksploatacji sieci. Przedsiębiorstwa borykają się z problemami związanymi z zasilaniem urządzeń w energię elektryczną, co dotyczy szczególnie gazociągów niskich ciśnień.

- Rozwiązania informatyczne stosowane w gazownictwie muszą odpowiadać na zapotrzebowanie w zakresie usuwania awarii sieci gazowej, a zwłaszcza szybkiego wykrycia awarii przez operatora, wyizolowania tego elementu sieci oraz szybkiego usunięcia uszkodzenia - uważa Andrzej Janowski, principal consultant, Oracle Utilities Global Business Unit.

Wśród głównych wyzwań stojących przed systemami informatycznymi wykorzystywanymi w gazownictwie wymienia się w pierwszej kolejności stworzenie przyjaznego środowiska obsługi odbiorców oraz przygotowanie do innego sposobu rozliczania gazu i bilansowania jego zużycia. To również wsparcie współpracy i wymiany danych pomiędzy podmiotami działającymi na rynku sprzedaży, dystrybucji i przesyłu gazu oraz przygotowanie do wprowadzania kolejnych elementów inteligentnych pomiarów (Smart Metering).

Andrzej Chabrzyk z SA P do dotychczasowych sukcesów zalicza zbudowanie spójnej wymiany danych pomiędzy obrotem i dystrybucją oraz postęp prac nad informatycznym wsparciem procesów back-office (wewnętrznych), stosowanych w tym zakresie m.in. przez PGNiG i część podmiotów zależnych.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 745 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP