Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Gazownictwo: Czas na magazynowanie

Autor: Marcelinan Gołębiewska
10-02-2005 00:00

Unia Europejska zachęca spółki gazowe do wydzielenia „operatorów systemów magazynowych” analogicznie do operatorów przesyłu gazu, którzy zaczęli działać w ubiegłym roku (u nas takim operatorem jest spółka PGNiG-Przesył). Już w perspektywie paru lat wydzielenie operatorów magazynowania może stać się obowiązkiem unijnych firm gazowych. Kształtowanie polityki magazynowania gazu Wspólnota pozostawia jednak poszczególnym państwom.

PGNiG, jedyny w Polsce właściciel podziemnych magazynów gazu, również planuje dostosowanie systemu magazynowania do świadczenia usług dla zewnętrznych klientów. Według wiceprezesa PGNiG Pawła Kamińskiego, podstawowym postulatem Unii Europejskiej (wyrażanym poprzez „gazowe” Forum Madryckie i takie organizacje, jak Gas Transmission Europe i Eurogas) jest właśnie stworzenie przejrzystych systemów magazynowania, otwartych - podobnie jak infrastruktura przesyłowa - dla wszystkich uczestników rynku zgodnie z zasadą TPA (dostępu stron trzecich). Według prezesa Kamińskiego można oczekiwać, że upowszechniane teraz na płaszczyźnie „dobrych praktyk” nowe zasady magazynowania gazu zostaną ostatecznie określone w dokumencie o charakterze zbliżonym do unijnego rozporządzenia, dotyczącego TPA w przesyle gazu ziemnego (rozporządzenie to wejdzie w życie od lipca 2006).
PGNiG już teraz chce się przygotować do spełnienia nowych wymagań Unii, gazowa spółka chciałaby też zarabiać na udostępnianiu podziemnych magazynów zewnętrznym klientom. Przede wszystkim jednak
PGNiG liczy na to, że pozyska zagranicznych inwestorów, którzy zaangażują się w rozbudowę podziemnych magazynów, dostarczą know-how w zakresie usług magazynowania gazu, ale również będą zainteresowani wybudowaniem połączeń międzysystemowych.

Dopiero dzięki połączeniom z systemami gazowymi sąsiadów, PGNiG będzie mógł magazynować gaz dla klientów z zagranicy. Z drugiej strony, powstanie takich połączeń stanowi faktycznie warunek zainteresowania zagranicznych inwestorów rozwijaniem podziemnych magazynów gazu ziemnego w Polsce.

W tej chwili PGNiG (czyli w tym przypadku cały krajowy rynek) posiada sześć czynnych podziemnych magazynów, wykorzystywanych w celu równoważenia sezonowych i okresowych wahań zużycia gazu. Łączna pojemność magazynów wynosi 1,5 mld m sześc. i w ostatnich latach zmieniała się tylko w niewielkim stopniu (w 2002 roku było to 1,4 mld m sześc.). PGNiG rozbudowuje do dziesięciu kawern magazyn gazu w Mogilnie. Spółka zmieniła natomiast zasady rozbudowy magazynu w Wierzchowicach, gdzie zaproszono do rokowań potencjalnych inwestorów. Przypomnijmy, że jeszcze do niedawna PGNiG planował rozbudowę podziemnych magazynów gazu do końca 2006 roku do ponad 3 mld m sześc. Według informacji spółki z 2004 roku pojemność podziemnych magazynów przekroczy 3 mld m sześc. dopiero w 2015 roku.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 894 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP