Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Gazowy szlak jedwabny, czyli co przyniesie korytarz Północ-Południe

Autor: Dariusz Malinowski
30-05-2011 00:00
Gazowy szlak jedwabny, czyli co przyniesie korytarz Północ-Południe
<b>Jan Chadam, prezes Gaz-Systemu </b>
</br>- Liczymy, że Unia Europejska zasili finansowo budowę korytarza Północ-Południe. Mógłby powstać, realnie patrząc, już około 2016-17 r.

Polakom słowo "korytarz" źle się kojarzy. Jednak ten, łączący kraje Grupy Wyszehradzkiej oraz Chorwację, ma przynieść naszemu krajowi i jego sąsiadom nie zagrożenie, ale większe bezpieczeństwo.

Niedawno w mediach rozgorzała dyskusja o tym, że Polska płaci za rosyjski gaz więcej niż inni odbiorcy.
Zdarzało się, że przebicie było niemal dwukrotne! Nie uzasadnia tego fakt, że niektórzy z klientów Gazpromu kupują w Rosji więcej gazu niż my. Lepsze ceny mają również te kraje, które kupują go mniej od nas. W czym więc rzecz?

Terminal to zbyt mało

Naszą bolączką jest wciąż brak połączeń międzysystemowych. Oznacza to, że nie możemy żonglować kontraktami, wywierać presji na dostawców i uzyskiwać wysokich rabatów.

Gaz musimy kupować od tych, którzy mogą go nam bezpośrednio dostarczyć. A wbrew niektórym opiniom, obecnie zdolni są do tego tylko Rosjanie.

Ponieważ doskonale o tym wiedzą, dyktują wygodne dla siebie warunki, w tym i te najboleśniejsze dla nas, bo cenowe. Zaklinanie rzeczywistości niewiele zmieni, bo też gazu nie da się przewieźć wywrotkami czy koleją.

Sytuacja ulegnie poprawie dopiero za trzy lata, gdy zostanie oddany do użytku terminal gazowy w Świnoujściu.

Będzie kosztował około 2,9 mld zł, jego przyłączanie do sieci przesyłowej zaplanowano na 2013 r. Rozruch mechaniczny i technologiczny powinien nastąpić rok później. 30 czerwca 2014 r. gazoport ma zostać przekazany do eksploatacji.

Tyle że terminal to zbyt mało. Słowa premiera Donalda Tuska wypowiedziane podczas inauguracji budowy, że Polska będzie krajem bezpiecznym, jeśli chodzi o gaz, i zdolnym do handlu tym surowcem, kiedy się pojawią nadwyżki, krzepią, ale nie oddają całej złożoności problemu. Po pierwsze, w przypadku awarii ponownie zostaniemy na łasce lub niełasce Rosjan. Po drugie, sam terminal nie wystarczy, aby np. pozbyć się nadwyżek gazu lub aktywnie uczestniczyć w handlu tym surowcem. Potrzeba więcej "wyjść" i "wejść" do systemu gazowniczego kraju.

Korytarz czas otworzyć

Idealnym połączeniem byłoby stworzenie możliwości przesyłu znacznych ilości gazu na kierunku północ-południe. Pamiętajmy, że więcej połączeń gazowych chcieliby także Węgrzy, Słowacy i Czesi - o Chorwatach za chwilę. Zwłaszcza Słowacja, którą najbardziej dotknął niedawny konflikt gazowy na linii Moskwa - Kijów. Nic więc dziwnego, że ze strony także innych państw zainteresowanie korytarzem jest duże.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 894 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP