Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Gdzie ta alternatywa?

Autor: Dariusz Malinowski
25-04-2012 00:00
Gdzie ta alternatywa?

Nie unikniemy szukania alternatywy dla energetyki opartej na węglu. Ale na razie trudno wskazać na źródło, które mogłoby gruntownie przebudować europejski czy polski miks energii.

Polskie weto wobec planów eskalacji wymagań polityki klimatycznej Unii Europejskiej (piszemy o nim obszernie na s. 20) nie zmieni tego, co nieuchronne. Znaczenie węgla w energetyce będzie stopniowo malało, o tym nie trzeba nikogo przekonywać.
W tej sytuacji należy szukać realnych możliwości zastąpienia mocy wytwórczych opartych na węglu instalacjami produkującymi energię w oparciu o paliwa i źródła alternatywne, ewentualnie wykorzystujące węgiel w procesach, które wywołują niższą emisję gazów cieplarnianych.

Trudno przypuszczać, że nad Wisłą zaczną masowo powstawać instalacje wykorzystujące OZE. Polska nie jest ojczyzną stabilnie i mocno wiejących wiatrów, liczba dni słonecznych w naszym klimacie jest..., jaka jest, odcinki rzek o odpowiednim spadku są krótkie, a spalanie biomasy ma ograniczenia wynikające z lesistości kraju czy ze struktury rolnictwa. Niejasna jest też perspektywa energetyki atomowej w krajach Unii Europejskiej?

A może pojawi się trzecia, np. gazowa, droga?

Europoseł Bogdan Marcinkiewicz uważa, że weto oznacza porażkę odnawialnych źródeł energii i zwycięstwo węgla.

- Można mieć wrażenie, że Dania, chociaż chciała mówić wspólnym głosem Europy, to patrzy na prezydencję przez pryzmat własnych interesów. Budowa paneli fotowoltaicznych i wiatraków to przecież domena firm z północy Europy - wyjaśnia Marcinkiewicz. Jego zdaniem, część krajów nadal będzie sporo inwestowała w OZE. Jednak może być widoczna linia podziału. Bogate kraje Europy nadal będą mocno inwestowały w OZE, biedniejsze, np. Polska, już niekoniecznie.

Odnawialne i niepewne

Polityczne wsparcie dla OZE jest nadal bardzo widoczne w UE. Niedawno Parlament Europejski po raz pierwszy w swojej historii głosował za ustanowieniem wiążących celów dla energii odnawialnej w unijnej polityce energetycznej do roku 2030 i wyniki głosowania nie pozostawiają wątpliwości.

- To silny komunikat dla Rady Europejskiej, która przygotowuje swoją odpowiedź na mapę drogową dla energetyki 2050 r. Ministrowie powinni posłuchać głosu Parlamentu Europejskiego i przyjąć rozwiązania przegłosowane przez europosłów - skomentowała głosowanie Stephane Bourgeois, dyrektor ds. regulacyjnych w Europejskim Stowarzyszeniu Energetyki Wiatrowej (EWEA).

Co ciekawe, paradoksalnie weto może wyjść OZE na dobre. Wielu specjalistów podnosiło kwestię, że sporo projektów jest realizowanych nie ze względu na to, że są opłacalne, ale ze względów prawnych.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP