Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Gdzie te miliardy na polskie reaktory?

Autor: Dariusz Ciepiela
30-09-2010 00:00
Gdzie te miliardy na polskie reaktory?
Porównanie usrednionych kosztów wytwarzania energii elektrycznej i ich struktury dla zródeł przewidzianych do uruchomienia około 2020 r.

Tysiąc megawatów mocy w polskiej elektrowni jądrowej będzie kosztować ok. 4,7 mld euro. Najgorsze, że nie wiemy, czy to drogo, czy tanio.

Całkowite koszty inwestycyjne dla pierwszego bloku elektrowni jądrowej w Polsce wyniosą ok. 4680 euro za kW - czyli 4,68 mld euro za 1000 MW. Tak wycenia przedsięwzięcie prof. Andrzej Strupczewski z Instytutu Energii Atomowej PolAtom. Z tymi wyliczeniami zgadza się PGE.
Przeglądając opracowania dotyczące kosztów budowy elektrowni jądrowych, można wpaść w niemałe zakłopotanie, ponieważ różne instytucje i osoby podają koszty różniące się nawet o 100 proc. Dzieje się tak, ponieważ są dwa sposoby oceniania kosztów budowy elektrowni jądrowych.

- Jedno podejście mówi, że płacimy tylko za tzw. EPC, czyli za koszty inżynieryjne, koszty dostaw urządzeń i paliwa oraz za koszty budowy. W tym przypadku pod uwagę bierze się tylko koszty samej elektrowni, bez kosztów terenu i podłączenia do sieci, ponieważ te koszty trzeba ponieść niezależnie od tego, w jakiej technologii, jądrowej czy węglowej, powstanie elektrownia.

Drugi sposób wyliczeń bierze pod uwagę koszty budowy elektrowni oraz koszty sieci, otoczenia, koszty finansowania - tłumaczy prof. Strupczewski.

Szacunki komplikuje fakt, że można podawać cenę nie w dolarach czy euro z roku 2010, ale z roku 2020, kiedy wedle przewidywań zakończy się budowa, a to są już pieniądze o innej wartości.

Jak przekonuje prof. Strupczewski, obie metody wyliczeń są uprawnione. Amerykańskie firmy składające wnioski o ustalenie ceny energii elektrycznej wolą metodę, gdzie podają wszystkie koszty, ponieważ to im pozwala mówić, że energia powinna być droższa. Z kolei dostawcy reaktorów i firmy budujące na własny koszt, porównujące oferty różnych źródeł energii, w tym elektrowni jądrowych, gazowych czy węglowych, preferują pierwszą metodę, ponieważ inwestor i tak musi zapłacić za działkę i ponieść koszty przyłączenia do sieci.

- To nie znaczy, że jedna z metod coś ukrywa. Ktoś, kto kupuje elektrownię jądrową, nie ukrywa faktu, że musi kupić dla niej teren i przyłączyć ją do sieci - wskazuje Strupczewski.

Ważnym elementem wyceny jest oprocentowanie kapitału, które dla elektrowni jądrowej podczas jej budowy na ogół wynosi ok. 30 proc. łącznych wydatków. To element bardzo czuły na czas budowy, ewentualne nieprzewidziane przedłużanie się procesu inwestycyjnego może zachwiać konstrukcją finansową całego projektu.
Porównanie usrednionych kosztów wytwarzania energii elektrycznej i ich struktury dla zródeł przewidzianych do uruchomienia około 2020 r.  SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


22 086 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP