PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Globalny i europejski problem z węglem

Autor: Jerzy Dudała
25-05-2013 11:18 |  aktualizacja: 26-05-2013 11:18
Globalny i europejski problem z węglem
<b>Tomasz Konik<br />
partner Deloitte</b><br /><br />

- Górnictwo jest istotną gałęzią gospodarki nie tylko polskiej czy europejskiej, ale światowej. <br /><br />

Prognozy Międzynarodowej Agencji Energii wskazują, że zapotrzebowanie na węgiel w świecie i jego zużycie będą rosnąć. <b>Jarosław Zagórowski<br />
prezes zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej </b><br /><br />

- Zaczynam dostrzegać pewien problem w rozumieniu terminu "dekarbonizacja".<br /><br />

Często rozumiemy go w Polsce jako eliminację węgla z gospodarki i jesteśmy tym oburzeni, zważywszy, że w niemal 90 proc. energii elektrycznej w kraju wytwarza się z węgla kamiennego i brunatnego. <br /><br />

Tymczasem to podejście unijne zakłada raczej lepsze wykorzystywanie węgla, a nie jego eliminację. Trzeba podążać w kierunku budowy nowych elektrowni węglowych o większej sprawności, co przyczyni się również do redukcji emisji dwutlenku węgla. <br /><br />

Oczywiście Unia nie powinna przykładać tej samej miary do wszystkich państw członkowskich, bowiem ukształtowane przez długie lata modele energetyczne są często zupełnie odmienne. Należy uwzględniać specyfikę poszczególnych krajów. <br /><br />

Świat podąża w kierunku zwiększenia wydobycia i zużycia węgla. Chiny czy też Indie rozwijają górnictwo. Niebawem Indie mogą się stać największym w świecie importerem tego surowca. Ważne, byśmy zmierzali w kierunku roztropnego wykorzystania węgla, by używając takiej samej ilości surowca, produkować więcej energii elektrycznej. <br /><br />

W przypadku węgla energetycznego sytuacja rynkowa jest trudna. Mamy do czynienia z nadpodażą węgla na światowym rynku. <br /><br />

Nadpodaż jest w Rosji, ale również w Stanach Zjednoczonych, które eksportują coraz więcej węgla energetycznego z uwagi na boom na gaz łupkowy u siebie. A zatem musimy w Polsce stawiać na wzrost efektywności, co umożliwi nam na konkurowanie z węglem z zagranicy. Produkcja energii elektrycznej z wegla w krajach spoza OECD Koszty dostarczenia wegla energetycznego do Europy* (dol./t)

Węgiel nie zniknie, a na pewno nie od razu. Rozwój gospodarek gigantów - Chin i Indii - będzie odpowiadał za gros światowego popytu. Spadek wydobycia dotyczy jedynie Europy.

W Europie ludzie często nie zdają sobie sprawy z roli węgla jako nośnika energii - przyznaje Carlos Fernandez Alvarez, starszy analityk ds. węgla w Międzynarodowej Agencji Energii.
- Przykładowo we Francji, bazującej na energetyce jądrowej, ludzie często myślą, że nie ma już rynku na węgiel.

Ale pogłoski o szybkim końcu węgla na świecie, ale także w Europie, wydają się grubo przesadzone. Światowy rynek węgla rośnie i nie sposób tu przecenić roli Chin. Do roku 2017 mogą one przewyższyć resztę państw w zakresie zużycia węgla.

Azja rządzi

Popyt na czarne paliwo wzrasta wszędzie, poza Stanami Zjednoczonymi - z powodu boomu na gaz łupkowy na tamtejszym rynku. Stąd producenci węgla z USA starają się eksportować tyle węgla, ile tylko można. Już teraz na rynku amerykańskim mają ponad 100 mln ton węgla za dużo, a w perspektywie kolejnych lat nadwyżka węgla energetycznego może tam sięgnąć 230 mln ton. W ubiegłym roku USA wyprodukowały 1 mld 200 mln ton węgla - zarówno energetycznego, jak i koksowego, potrzebnego do produkcji stali.

Także Rosja, co spędza sen z powiek polskich producentów, ma i mieć będzie nadwyżki surowca. W 2012 roku wyprodukowała ona 230 mln ton węgla.

Rosjanie zamierzają zwiększać produkcję zwłaszcza na rynek azjatycki, gdzie robi się miejsce ze względu na problemy, z jakimi boryka się górnictwo w Australii. Zyskała dzięki temu również Indonezja, która wydobyła w ubiegłym roku ponad 250 mln ton węgla, a wyeksportowała przeszło 140 mln ton tego surowca.

Hegemonem na światowym rynku pozostają Chiny, które zdołały wyprodukować w 2012 roku 3 mld 700 mln ton węgla, a zaimportowały go ok. 240 mln ton.

Światowy handel węglem przesuwa się w kierunku basenu Pacyfiku.

Ceny węgla są obecnie ustalane w Azji. Rośnie import węgla w Chinach oraz eksport tego surowca realizowany przez Indonezję.

Indie mogą się stać największym importerem węgla drogą morską.

W roku 2012 wyprodukowały 507 mln ton węgla, a zaimportowały go ok. 150 mln ton. Zwiększaniu importu węgla sprzyja ekspansja kapitału inwestycyjnego firm indyjskich w Indonezji i innych krajach.

Popyt na węgiel napędzany jest głównie przez energetykę w krajach spoza OECD. Rewolucja łupkowa powoduje spadek zużycia węgla w Stanach Zjednoczonych i wzrost jego konsumpcji w Europie. Zaciekła rywalizacja między Chinami i Rosją o paliwa stałe, a przede wszystkim węgiel kamienny i rudy miedzi, ma miejsce w Mongolii.



SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP