PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Górnictwo: Beztroskie rachowanie

Autor: Jerzy Dudała
31-08-2004 00:00

Górnictwo oddłużone zostało na ogromną kwotę 18,1 mld zł, a owo oddłużenie zarachowane zostało przez podmioty sektora węglowego w 2003 roku na zwiększenie wyniku finansowego.

Tym samym w sprawozdaniach finansowych znalazły się nieporównywalne wartości dotyczące efektywności działania w stosunku do lat poprzednich. Mamy w nich bowiem stratę, bądź niewielki zysk na określonych rodzajach działalności gospodarczej w poprzednich latach. I nagle pojawia się kolosalna pozycja pozostałych przychodów operacyjnych, która już na poziomie wyniku działalności operacyjnej powoduje nieporównywalność efektywności działania.
Zobaczyli wyniki i zażądali podwyżek
– Umorzenia wynikające z ustaw powinny zwiększać kapitały własne – mówi prezes Zarządu firmy A&E Consult Sp. z o.o. Ewa Jakubczyk-Cały.
- Gdybyśmy odnieśli kwotę umorzeń na kapitały własne, to rachunek zysków i strat, dla celów określenia wyniku finansowego, byłby porównywalny. Takie rozwiązanie ujęte jest w Międzynarodowych Standardach Rachunkowości, taką koncepcję potwierdza też art. 36 ust. 2c i 2d ustawy o rachunkowości. Nie ma to wpływu na ujęcie podatkowe umorzenia. Stąd wszystkie umorzenia w postaci pomocy państwowej powinny być rachowane na kapitale. W rachunku zysków i strat powinny być dane porównywalne dotyczące bieżących aspektów działalności, a przecież zobowiązania podlegające umorzeniom rosły przez wiele lat i stanowiły koszty lat poprzednich. Ponadto w całym górnictwie część zobowiązań nie była rachowana, bo już wtedy mówiło się o przyszłych umorzeniach i trwały prace legislacyjne. Zatem część zobowiązań odsetkowych przedstawiano jako warunkowe w ewidencji pozabilansowej. Tym samym w poprzednich latach nie ujęto w sprawozdaniach finansowych kosztów związanych z niedofinansowaniem kopalń. Pokazano je, ale w formie informacji dodatkowej, której zazwyczaj nikt nie czyta, a przecież praktycznie występowały koszty finansowe, bo kopalniom brakowało kapitału, a kapitał obcy kosztuje.
Ewa Jakubczyk-Cały zwraca uwagę, że przedstawione przez spółki węglowe wyniki wiązały się z umorzeniem zobowiązań ze strony państwa i co oczywiste nie dały strumienia pieniądza. Natomiast górnicy widząc te wyniki, upomnieli się o podwyżki. Nie musieli zdawać sobie bowiem sprawy z faktu, że owe dobre wyniki były pochodną dotacji państwowej i nie wiązały się ze wzrostem ilości wolnej gotówki. - Podstawowym elementem, który wpływał na to, że wyniki kopalń w ubiegłych latach odbiegały od oczekiwań, były w ogromnej mierze świadczenia pracownicze po okresie zatrudnienia – ocenia Ewa Jakubczyk-Cały. – Analizy wykazują, że renty wyrównawcze, czy deputaty dla emerytów i rencistów - tak obciążają koszt wydobycia, że kopalnie są nieefektywne. Mamy tu więc do czynienia z pozostałościami po latach minionych. Przyjęte w górnictwie zasady rachunkowości nie ujmują w bilansie należnych górnikom wypłat po okresie zatrudnienia z wyjątkiem odpraw emerytalnych i nagród jubileuszowych. Skala zaniżonych i nieujawnionych zobowiązań nie jest zatem w pełni oszacowana.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 745 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP