Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Górnictwo częściowo uzdrowione

Autor: Ryszard Stelmaszczyk
18-12-2001 00:00

Program restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego, który przez minione trzy lata realizował poprzedni rząd spowodował, że wydobywamy mniej węgla, w kopalniach pracuje znacznie mniej ludzi, a sprzedaż węgla przynosi dochody. Nie poprawiło to jednak sytuacji finansowej branży, która nadal tonie w długach i przynosi milionowe straty.

Reforma górnictwa, którą realizował rząd kierowany przez premiera Jerzego Buzka opierała się na dwóch dokumentach: przyjętym przez Radę Ministrów 30 czerwca 1998 r. programie "Reforma górnictwa węgla kamiennego w Polsce w latach 1998 - 2002" oraz ustawie uchwalonej przez Sejm 26 listopada 1998 r. "o dostosowaniu górnictwa węgla kamiennego do funkcjonowania w warunkach gospodarki rynkowej".
Autorzy programu (Janusz Steinhoff - wicepremier w poprzednim rządzie i Andrzej Karbownik - wiceminister gospodarki tamtego rządu) zapisali w nim, że efektem reformy ma być dostosowanie "podmiotów gospodarczych w górnictwie węgla kamiennego do funkcjonowania w warunkach gospodarki rynkowej" oraz "zaspokojenie do 2010 r. krajowego zapotrzebowania na węgiel kamienny i ekonomicznie uzasadnionego eksportu".
Szczegółowe zapisy programu przewidywały, że od 2001 r. spółki węglowe nie będą ponosiły strat ze sprzedaży węgla, a w 2002 r. osiągną dodatni wynik finansowy. Inne ważne cele to: zmniejszenie zdolności produkcyjnych górnictwa o około 36 mln ton węgla rocznie i zatrudnienia o około 50 tys. osób. W programie zapowiedziano również ograniczenie negatywnego oddziaływania kopalń na środowisko naturalne.
Bardzo ważnym założeniem programu, zaakceptowanym przez rząd, a później przez Sejm, były zapisy o finansowaniu reformy górnictwa przez budżet państwa. W sumie wydatki na ten cel określono na 7 mld zł. Większość tej kwoty miała być wydana na osłony socjalne dla górników, którzy mieli odejść z likwidowanych kopalń.
Czy reforma górnictwa się
udała?
W pewnym zakresie na pewno tak. Jednak jej główny cel, rentowność branży, jak pokazują dane opublikowane przez Państwową Agencję Restrukturyzacji Górnictwa (PARG), nadal wydaje się być nieosiągalny.
Od 1998 r. z budżetu państwa wydano na reformę górnictwa prawie 5 mld zł, z tego większość, około 3 mld zł, na osłony socjalne dla odchodzących z kopalń pracowników. Dodatkowe 400 mln dolarów (ok. 1,6 mld zł), to przyznany na ten cel kredyt z Banku Światowego.
Za te pieniądze do 30 czerwca tego roku udało się zmniejszyć zdolności produkcyjne branży o 28 mln ton węgla - z ponad 130 mln ton do 102 mln ton. Zlikwidowanych zostało całkowicie 12 kopalń, a 10 częściowo.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!



SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP