Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Górnictwo: jak fedrować, by zminimalizować szkody?

Autor: Paweł Szygulski
12-01-2014 17:09 |  aktualizacja: 12-01-2014 17:05
Górnictwo: jak fedrować, by zminimalizować szkody?

Górnictwo zawsze będzie związane z silną ingerencją w środowisko. Fedrowanie pod ziemią wymaga trudnych kompromisów na powierzchni.

Wydobycie węgla kamiennego w ciągu ostatnich dwustu lat potrafiło znacznie wydźwignąć upośledzone wcześniej gospodarczo regiony, jednocześnie mocno zmieniając ich krajobraz i warunki życia. Negatywne skutki eksploatacji złóż węglowych są często odczuwalne jeszcze przez długie lata po jej zakończeniu. Uporanie się z nimi (a to troska przede wszystkim samorządów) jest często trudniejsze niż likwidacja szkód wywołanych działalnością istniejących jeszcze kopalń.
Fedrują inaczej

Górnictwo węgla kamiennego wykreowało potęgę gospodarczą wielu regionów na świecie.

Wpływa jednak również negatywnie na swe najbliższe otoczenie. Osiadanie gruntów, pękanie ścian budynków, pożary hałd, to tylko niektóre z ujemnych skutków podziemnej eksploatacji.

Najgłośniejszy w ostatnich latach przypadek dotyczy dzielnicy Karb w Bytomiu na Górnym Śląsku. W lipcu 2011 roku w wyniku wydobycia węgla prowadzonego przez miejscową kopalnię "Bobrek-Centrum" popękały ściany kilku tamtejszych budynków. Trzeba było ewakuować 567 osób zamieszkujących gminne lokale. Dziś po budynkach nie ma śladu. Ich stan kwalifikował je wyłącznie do rozbiórki, którą na swój koszt przeprowadziła Kompania Węglowa. To ona musiała również pokryć koszty znalezienia nowych lokali oraz odszkodowań dla wysiedlonych lokatorów.

Wydawać by się mogło, że dla władz miasta nie ma nic gorszego niż taki kataklizm. Zapoczątkował on jednak pozytywne zmiany w relacjach między nimi a Kompanią Węglową.

- Widać, że Kompania Węglowa fedruje pod Bytomiem w sposób zupełnie inny, niż miało to miejsce jeszcze 2-3 lata temu. Robią to o wiele wolniej - stwierdził podczas konferencji Górnictwo 2013 Dawid Kostempski, który jako przewodniczący Górnośląskiego Związku Metropolitalnego śledzi na bieżąco zmagania ze szkodami górniczymi kilkunastu śląsko-zagłębiowskich miast. - Fedrunek jest teraz mniej skoncentrowany, a pod samym śródmieściem Bytomia następuje wyłącznie na podsadzkę. Nie ma w ogóle mowy, by węgiel był wydobywany na zawał.

Takie zmiany sprawiają, że wydobycie węgla w Bytomiu stało się droższe. Niewykluczone jednak, że jest to bardziej opłacalne od ponoszenia nadmiernych kosztów usuwania szkód górniczych.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP