Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Górnictwo ma przyszłość

Autor: Jerzy Dudała
10-01-2008 00:00
Górnictwo ma przyszłość

Ceny węgla energetycznego poszły w górę, rynek kupuje zarówno węgiel koksowy, jak i energetyczny. Zapotrzebowanie na węgiel na rynku światowym powinno się utrzymać, więc należy to wykorzystać - mówi Andrzej Jagiełło, prezes zarządu Sandvik Mining and Construction sp. z o.o.

Jakie działania powinny zostać podjęte w sektorze węglowym?
- Wiadomo, że górnictwo potrzebuje ogromnych środków na rozwój. A zatem oczekiwałbym prywatyzacji spółek węglowych poprzez giełdę. Tym bardziej że mamy obecnie do czynienia z koniunkturą na rynku węgla energetycznego. Zarówno węgiel koksowy, jak i energetyczny jest pożądanym produktem.

Sądzę też, że możliwie jak najszybciej powinna powstać grupa węglowo-koksowa na bazie Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Prywatyzacja oznaczałaby też pewne odseparowanie branży węglowej od polityki, co byłoby pozytywne. Należy bowiem pamiętać, że zmiany w polityce powodują później zmiany strategii dla górnictwa. A procesy inwestycyjne w sektorze węglowym trwają przecież latami. Tu potrzebna jest pewna ciągłość.

Wierzy pan w to, że powiedzie się prywatyzacja spółek węglowych poprzez giełdę?

- Żeby górnictwo nadal się rozwijało, muszą się znaleźć środki na realizację niezbędnych inwestycji. Wiadomo, że dotacji z budżetu już nie będzie, a Unia Europejska też nam na to nie da. Widać więc, że szansą jest prywatyzacja spółek węglowych poprzez giełdę. Innej perspektywy rozwoju nie mamy.

Należy pamiętać, że górnictwo ma szansę rozwoju, ale ta szansa w miarę upływu czasu ucieka. Potrzebna jest możliwie szybka realizacja niezbędnych inwestycji. Ceny węgla energetycznego poszły w górę, na rynku jest zapotrzebowanie zarówno na węgiel koksowy, jak i energetyczny. Zapotrzebowanie na węgiel na rynku światowym powinno się utrzymać, więc należy to wykorzystać.

Zbyt szybko ogłoszono przed laty upadek górnictwa?

- Sądzę, że istnieje szansa zrobienia z górnictwa branży przyszłościowej. Jednak potrzebna jest realizacja inwestycji, między innym i w udostępnienie nowych pól wydobywczych. Niektóre kopalnie, przynoszące straty, należałoby wygasić. Ludziom nie grozi utrata zatrudnienia, bo obecnie w kopalniach brakuje rąk do pracy. Jest problem z górniczymi kadrami, brakuje osób, które chciałyby podjąć pracę w sektorze węglowym. A wiadomo przecież, że niektóre kopalnie utrzymywane są decyzjami politycznymi.

Zasoby węgla to atut Polski, a nie zbędny balast. Nasi politycy często o tym zapominają, a przecież zasoby węgla stanowić powinny o bezpieczeństwie energetycznym kraju. Szczególnie przy nieprzewidywalnej postawie Gazpromu w zakresie dostaw gazu. Zgadza się pan z tym?SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP