PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Górnictwo w stronę Giełdy

Autor: Jerzy Dudała
17-09-2010 00:00
Górnictwo w stronę Giełdy
- Ta prywatyzacja nie może być celem samym w sobie - przekonuje Janusz Steinhoff, były wicepremier i minister gospodarki. - Górnictwo trzeba sprywatyzować, czyli otworzyć mu nową drogę do inwestycji. - Bogdanka to dobra
firma, która nie
miała kłopotów
finansowych - ocenia
prof. Andrzej
Barczak z
katowickiej Akademii
Ekonomicznej. - Oby
drogą Bogdanki
podążyły inne
górnicze
przedsiębiorstwa. - Należy budować nowoczesne zakłady górnicze - przekonuje Jerzy Markowski, były wiceminister gospodarki. - Pieniądze na niezbędne inwestycje mogą pochodzić z prywatyzacji poprzez giełdę, bo na budżet państwa nie ma co liczyć. - Za mojej kadencji w Katowickim Holdingu Węglowym aż 97 proc. pracowników było przeciwnych prywatyzacji - podkreśla Jacek Socha, były minister skarbu. - A w ostatnim referendum prywatyzacyjnym 52 proc. załogi KHW opowiedziało się za prywatyzacją przez giełdę.

Przy niepewności co do dalszego dotowania górnictwa w UE oraz wobec nieufności banków prywatyzacja sektora węglowego staje się jedyną drogą pozyskania środków na inwestycje stanowiące o być albo nie być polskiego węgla.

Jeżeli nie zostaną zrealizowane niezbędne inwestycje w polskim górnictwie, to za dziesięć, piętnaście lat stanie się ono schyłkowe.
Do 2015 roku polskie górnictwo powinno zainwestować ok. 20 mld zł. Obowiązująca strategia dla górnictwa przewiduje prywatyzację spółek węglowych poprzez giełdę przy zachowaniu przez Skarb Państwa pakietów większościowych.

Górnictwo potrzebuje ucieczki do przodu - a zatem trzeba przyspieszyć z prywatyzacją poprzez giełdę grupy węglowo-koksowej Jastrzębskiej Spółki Węglowej oraz Katowickiego Holdingu Węglowego.

W Polsce potrzeba będzie ok. 40 mln ton węgla energetycznego rocznie na potrzeby energetyki w ciągu najbliższych 30-40 lat. Realnej alternatywy dla węgla nie ma.

Dała nam przykład Bogdanka

O tym, że prywatyzacja poprzez giełdę może się zakończyć sukcesem, świadczy przykład Lubelskiego Węgla Bogdanka, firmy z sześcioprocentowym udziałem w krajowym rynku węgla kamiennego.

W czerwcu 2009 roku LWB zadebiutował na Giełdzie Papierów Wartościowych, sprzedając akcje za przeszło pół miliarda złotych. W transzy inwestorów instytucjonalnych inwestorom finansowym przydzielono wszystkie 9 mln akcji. Łącznie Bogdanka przydzieliła 11 mln akcji, czyli wszystkie nowo emitowane papiery.

Cena emisyjna akcji wynosiła 48 zł, wartość całej oferty - 528 mln zł. Środki przeznaczane są na budowę nowej oraz modernizację istniejącej infrastruktury technicznej w ramach Pola Stefanów.

- Prywatyzacja Bogdanki to dowód na to, że spółki z solidnymi fundamentami oraz jasno wytyczonymi celami mogą znaleźć nabywców na swoje akcje nawet także w tych trudniejszych czasach - ocenia prezes zarządu Lubelskiego Węgla Bogdanka Mirosław Taras. - Bogdanka jest zdecydowanie jednym z najlepszych przedsiębiorstw działających w sektorze wydobywczym w Polsce. Środki uzyskane z emisji pozwolą nam tę pozycję umocnić, a także, co najważniejsze, zrealizować ambitny plan inwestycyjny.

Dzięki środkom z giełdy Bogdanka chce zwiększyć od 2014 roku moce wydobywcze do 11,1 mln ton węgla rocznie. Ponadto ma zostać uruchomiony drugi szyb wydobywczy, który zapewni bezpieczeństwo ruchu kopalni oraz ciągłość wydobycia węgla w przypadku wystąpienia ewentualnej awarii jednego z istniejących szybów.

Zasoby operatywne mogące stanowić przedmiot ekonomicznie uzasadnionej eksploatacji wyznaczają żywotność kopalni do 2034 roku. Przewidywane przyłączenie w kolejnych latach następnych złóż wpłynie na znaczące wydłużenie tego okresu.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP