PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Górnicze dylematy branży gazowej

Autor: Dariusz Malinowski
29-09-2013 09:05
Górnicze dylematy branży gazowej
Fot. PTWP
Rozmieszczenie eksploatowanych złóz gazu w Polsce

W tym roku PGNiG chce wykonać ponad dwadzieścia odwiertów w konwencjonalnych złożach gazu. W pogoni za surowcem z łupków nie wolno zapominać o wydobyciu z klasycznych złóż.

Krajowe wydobycie ropy i gazu ziemnego to ogromne zyski dla państwa, jego mieszkańców i całej gospodarki, a posiadanie gotowych do eksploatacji zasobów ropy i gazu gwarantuje bezpieczeństwo energetyczne. Nasz kraj nie obfituje w duże złoża węglowodorów. To, co mamy, zasługuje na tym większą troskę...
Łupkowo i klasycznie

W sumie mamy niespełna 300 złóż, z czego aż około 70 niezagospodarowanych.

Powodem tego w ogromnej większości przypadków to "zły" skład gazu w złożu. Zamiast dużej zawartości metanu złoże zawiera zbyt obfitą domieszkę azotu, a złoża o zawartości powyżej 70 proc. azotu pozostają niezagospodarowane. W sumie gazowe rezerwy Polski szacowane są, w zależności od poziomu wydobycia, na kilkadziesiąt lat eksploatacji. To niezły wynik, choć należy pamiętać, że nasz kraj zużywa obecnie relatywnie niewiele gazu na mieszkańca. Gdyby zużycie gazu wzrosło do średniej europejskiej, okazałoby się, że nasze zasoby surowca starczą na kilkanaście, maksimum dwadzieścia lat.

Ekspert w dziedzinie poszukiwań gazu prof. Stanisław Rychlicki z AGH radzi, by usilnie dążyć do odkrycia nowych złóż. Jednak ostrzega, że nie będzie to proste. Po pierwsze, klasyczne złoża muszą rywalizować o pieniądze z gazem łupkowym. Ten ostatni jest bardzo "medialny", a przecież jego poszukiwania są znacznie kosztowniejsze niż klasycznych złóż.

Różnica w kosztach wykonania jednego odwiertu bywa nieraz dwukrotna.

Zmniejszenie zakresu prac nad gazem z konwencjonalnych złóż może się odbić na gazie łupkowym. Na razie bowiem to dzięki wydobyciu konwencjonalnymi metodami gazu i ropy PGNiG ma bowiem pieniądze na prace nad gazem z łupków.

A ten rok pod względem aktywności PGNiG przy poszukiwaniach gazu będzie lepszy niż lata poprzednie. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami plany dotyczą wykonania 20 odwiertów.

Obecnie zagospodarowywane są m.in. złoża gazu Lubliniec i Winna Góra, a także odwierty na kilku innych już eksploatowanych złożach.

Jak poinformowała spółka, w sierpniu 2012 r. odkryto złoża gazu w odwiercie Komorze w Wielkopolsce. Planowane są wiercenia kolejnych otworów.

Do końca roku zostaną wykonane dalsze intensywne prace wiertnicze i sejsmiczne zainicjowane odkryciem innego złoża (otworem Opalino-2 pod koniec 2012 r.). Celem jest jak najszybsze rozpoczęcie eksploatacji. PGNiG kontynuuje też rozpoznanie i zagospodarowanie niekonwencjonalnych złóż węglowodorów na posiadanych koncesjach, głównie w Pomorskiem i Lubelskiem.

NA GIEŁDZIE

Rozmieszczenie eksploatowanych złóz gazu w Polsce  SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


54 650 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP